وزیر خارجه افغانستان گفت، از همتای هندی خود خواسته تقاضای برگزاری یک نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل به منظور بحث بر سر تشدید حملات طالبان در سراسر افغانستان را مطرح کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان در توئیتی عنوان کرد: با جایشانکار، وزیر خارجه هند تماس گرفتم تا در خصوص تشکیل یک نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل بر سر افغانستان بحث کنم. سازمان ملل و جامعه بین‌المللی باید نقش بزرگتری در متوقف ساختن تراژدی در حال بروز در افغانستان از بابت خشونتها و جنایتهای طالبان ایفا کند. قدردان نقش پیشروی هند به عنوان رئیس فعلی شورای امنیت سازمان ملل هستم.
بر اساس اعلام وزارت خارجه افغانستان، اتمر در جریان این گفتگو به مساله افزایش حملات طالبان که منجر به کشته و آواره شدن غیرنظامی شده، اشاره کرد.
این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: وزیر خارجه افغانستان پیشنهاد داد که افغانستان یک نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل را به همراه وزیر خارجه هند با تمرکز بر توقف فوری خشونت و موفقیت مذاکرات صلح برگزار کند.
همچنین بر اساس این گزارش، جایشانکار موافقت کرد که برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشری فعلی در این کشور جنگزده لازم است.
در این بیانیه تصریح شد: وزیر خارجه هند به طرح نگرانی عمیق کشورش از بابت تشدید خشونت، ناامنی و موارد صریح نقض حقوق بشر توسط طالبان و تروریستها در افغانستان پرداخت. جایشانکار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل به منظور پایان دادن به سواستفاده‌های حقوق بشری و تضمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه را ضروری خواند.
این در حالی است که تقابل بین نیروهای دولت افغانستان و شبه نظامیان طالبان همچنان که این شبه نظامیان پیشرفتهای ارضی چشمگیر با پیش زمینه روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان به دست آورده‌اند، در حال تشدید بوده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari