رئیس جمهور لبنان در سالروز انفجار مهیب «بندر بیروت» در سخنانی تصریح کرد: بدون شک عوامل این انفجار محاکمه خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان به مناسبت سالروز انفجار مهیب بندر بیروت سخنانی را مطرح کرد. وی در این خصوص گفت: به ملت لبنان قول می دهم که تمامی عوامل و مقصران حادثه انفجار بندر بیروت شناسایی و محاکمه شوند.
بر اساس این گزارش، رئیس جمهور لبنان تصریح کرد: بازخواست ها در پرونده انفجار بندر بیروت آغاز شده است و طبیعتاً عاملان این حادثه محاکمه خواهند شد. دستگاه قضایی نباید به دلیل مصونیت داشتن برخی افراد، نسبت به بازخواست آنها به دلیل نقش آفرینی در انفجار بندر بیروت، تعلل کند.
رئیس جمهور لبنان همچنین تصریح کرد: قصاص عادلانه عاملان و مقصران حادثه انفجار بندر بیروت خواسته همگان است و از دستگاه قضایی انتظار می رود که به این خواسته جامه عمل بپوشاند. نباید از انفجار بندر بیروت بهره برداری سیاسی صورت پذیرد.
پیش از این، اعلام شد که قاضی «طارق بیطار» بازپرس ویژه پرونده انفجار مهیب بندر بیروت، روند پیگرد قضائی این پرونده را پس از شنیدن اظهارات شاهدان آغاز کرده است.
بازپرس پرونده زمانی را برای بازجویی «حسان دیاب» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان مشخص کرده است. با این حال، زمان دقیقی به صورت علنی برای این موضوع اعلام نشده است.
افزون بر این، قاضی طارق بیطار در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان لبنان درخواست کرده است تا مصونیت پارلمانی از «علی حسن خلیل» وزیر دارایی سابق، «غازی زعیتر» وزیر امور امور عامه‌المنفعه سابق و «نهاد المشنوق» وزیر کشور سابق برداشته شود تا زمینه برای تحت پیگرد قرار دادن این افراد فراهم گردد.
از سوی دیگر، قاضی بیطار همچنین از دولت لبنان خواسته است تا اجازه بازجویی از «طونی صلیبا» فرمانده دستگاه امنیت این کشور را صادر کند. این قاضی همچنین خواستار صدور مجوز برای اقامه دعوی علیه «عباس ابراهیم» مدیر کل دستگاه امنیت سراسری لبنان شده است.
گفتنی است، لبنان در تاریخ ۴ آگوست سال ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد) در بندرگاه بیروت شاهد انفجاری مهیب بود؛ انفجاری که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶ هزار و ۵۰۰ مجروح برجای گذاشت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari