نخست وزیر مالزی امروز (چهارشنبه) بعد از قطع حمایت یکی از همپیمانان کلیدی‌اش از وی اعلام کرد از سمتش استعفا نمی‌کند اما اظهار کرد به دنبال رای اعتماد پارلمان به خودش در ماه آینده میلادی با هدف اثبات مشروعیتش برای ریاست دولت است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، محی الدین یاسین، نخست وزیر مالزی امروز (چهارشنبه) کمی بعد از دیدارش با سلطان عبدالله سلطان احمد شاه در کاخ پادشاهی، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت، پادشاه به او اطلاع داده که هشت قانونگذار متعلق به یک حزب کلیدی در ائتلاف حاکم متعلق به وی از او قطع حمایت کرده‌اند.
این حزب موسوم به “سازمان ملی مالایی های متحد” (UMNO ) بزرگترین حزب حاضر در ائتلاف با ۳۸ قانونگذار است اما دچار اختلاف بوده و برخی از اعضایش حامی نخست وزیر نیستند. رئیس حزب UMNO روز سه شنبه اعلام کرد بعد از قطع حمایت برخی قانونگذاران این حزب از محی الدین و بعد از استعفای یک وزیر متعلق به حزب UMNO، محلی الدین حق خود برای ریاست دولت را از دست داده است.
محی الدین اظهار کرد، به پادشاه گفته که به اندازه کافی از سوی قانونگذاران اعلام حمایت دریافت کرده و این حمایتها او را متقاعد ساخته که همچنان در پارلمان از حمایت اکثریت برخوردار است. اما او رقمی اعلام نکرد.
وی افزود: بنابراین مساله استعفای من مطرح نمی شود.
محی الدین در مارس ۲۰۲۰ بعد از رقم خوردن سقوط دولت اصطلاح طلب سابق مالزی که پیروز انتخابات سال ۲۰۱۸ بود، قدرت را به دست آورد. حزب او با حزب UMNO و چند حزب دیگر متحد شد تا دولتی جدید را هر چند با اکثریتی شکننده تشکیل دهد.
محی الدین بیان کرد به هنگام از سر گرفته شدن فعالیت پارلمان مالزی در ماه آینده میلادی، طرح رای اعتماد به رهبری او مطرح خواهد شد.  وی گفت: به این ترتیب جایگاه من به عنوان نخست وزیر و ائتلاف مالی به عنوان دولت حاکم بر طبق قوانین و قانون اساسی می تواند تعیین شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari