منابع رسانه‌ای اعلام کردند، آمریکایی‌ها تمایل دارند، پایگاه عین الاسد را به اردن و پایگاه الحریر را به کویت منتقل کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت روزنامه لبنانی الاخبار، با وجودی که آمریکایی‌ها دنبال تداوم حضور خود در کشوری هستند که آن را عرصه نفوذ خود می‌دانند اما بر کسی پوشیده نیست که حملات مقاومت به منافع آنها در عراق، آمریکایی‌ها را وادار کرده است دنبال راهی آبرومند با کمترین تلفات انسانی و بیشترین دستاوردهای سیاسی باشند. مخصوصا که آنها می‌دانند هیچ راه حلی برای مقابله با این حملات که طی ماه‌های اخیر هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی افزایش یافته است، وجود ندارد.
در واقع آمریکایی‌ها به این باور رسیده‌اند که هیچ راهی برای حفظ نفوذ خود در سرزمین “الرافدین” جز دستیابی به توافق خروج هماهنگ شده با عراقی‌ها به گونه‌ای که آبروی واشنگتن حفظ شود، ندارند.
منابع آگاه در هیئت امنیتی مذاکره کننده عراق با آمریکایی‌ها به ریاست قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق اعلام کردند، در سایه ادامه تردیدها نسبت به نیات آمریکا از سوی گروه‌های مقاومت و گروه‌های سیاسی این کشور، دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به همه طرف‌های ذیربط تاکید کرده است که آنچه با آمریکایی‌ها در واشنگتن توافق کرده، خروج کامل نظامیان آمریکایی از خاک عراق است.
یک منبع همراه الاعرجی در گفت‌وگو با الاخبار فاش کرد، پس از خروج نظامیان آمریکایی از عراق تنها مربیان و مستشارانی که عراق درخواست کرده، در کشور می‌مانند.
وی افزود، خروج نظامیان آمریکایی مطابق با توافق سال ۲۰۰۸ که عقب‌نشینی اول در سال ۲۰۱۱ براساس آن انجام شد، صورت می‌گیرد و شامل خروج کامل ۲۵۰۰ نظامی حاضر در عراق، همچنین نیروهای مستقر در فرودگاه بغداد و نیز برچیده شدن پایگاه‌های عین‌الاسد در غرب عراق و الحریر در اربیل می‌شود.
براساس اطلاعات به دست آمده، آمریکایی‌ها تمایل دارند پایگاه عین الاسد به اردن منتقل شود، زیرا از نظر آنها در این صورت موقعیت بهتری برای این پایگاه به نسبت امنیت رژیم صهیونیستی به ویژه در زمینه رهگیری موشک‌ها ایجاد می‌شود. پایگاه الحریر هم به کویت منتقل خواهد شد.
الاخبار نوشت، واشنگتن تلاش دارد توافق اخیر را به عنوان دستاوردی برای خود جلوه دهد که طی آن نیروهای رزمی را به مستشاری و آموزشی تبدیل کرده است و این به معنای مشارکت آمریکا در ساخت آینده عراق است، آمریکایی که چه در افغانستان و حتی خود عراق در سال ۲۰۱۱ و نیز سوریه متحمل شکست‌های پیاپی شده است.
این رسانه در ادامه اعلام کرد، شاید بهترین گواه بر نیت واشنگتن برای ادامه مداخلات خود در عراق اظهارات متیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد باشد که علیه مقاومت عراق موضع گیری کرده بود.
وی در اظهاراتی به رسانه‌های عراقی گفته بود، گروه‌های مسلح که به منافع واشنگتن در عراق حمله می‌کنند، همان کسانی هستند که پشت ترور فعالان عراقی و رهبران اعتراضات قرار دارند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari