«نوری المالکی» گفت که حملات راکتی در عراق کار طرف سومی است که در پی ایجاد «فتنه بیشتر میان گروه‌های مسلح و طرف آمریکایی» است.
به گزارش ایسنا، «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون، تأکید کرد که بخشی از حملات به مواضع آمریکا در عراق کار طرف سومی است که خود را پنهان کرده است.
او در مصاحبه با شبکه عراقی «العهد» ضمن تأکید بر غیر قابل قبول بودن هرگونه حمله به هیئت‌های دیپلماتیک خارجی از هر کشوری که باشد، از طرف سومی سخن گفت که در پی ایجاد «فتنه بیشتر میان گروه‌های مسلح و طرف آمریکایی» است که بر وضعیت امنیت کشور تأثیر منفی می‌گذارد و در این راستاست که هیاهوی «گروه‌های مسلح زدند، آمریکا جواب داد» در رسانه‌ها پررنگ می‌شود.
وی گفت که بعد از اعلام توافق اخیر میان دولت عراق و آمریکا دو راکت به سمت سفارت آمریکا در بغداد شلیک شد و افزود که تردید ندارد این حمله مطلقا به گروه‌های مسلح مربوط نمی‌شود «چون گروه‌های مسلح تعهد داده‌اند که وقتی توافق در کار باشد هیچ حمله‌ای انجام ندهند و برای همین مشخص است که طرف سومی هست که می‌خواهد نه توافق عملی شود نه ثبات در عراق به دست آید».
المالکی در پاسخ به این پرسش که برخی گروه‌های مسلح این‌ حملات را عامل بقای خود می‌دانند چون به آنها بهانه ماندن و ادامه فعالیت را می‌دهد، گفت: «اولا الحشد الشعبی یک گروه وابسته به دولت است و حق دخالت در این مسائل را جز در چارچوب دستور فرماندهی کل نیروهای مسلح ندارد، گروه‌های مسلح هم از ما بیگانه نیستند، آنها برادران ما هستند که به ما نزدیک‌اند و ما بر آنها تأثیر می‌گذاریم».
او ادامه داد: «ما از آنها خواستیم بعد از دستیابی به توافقی که با آمریکا به آن رسیدیم هیچ موج تازه و بحران و مساله‌ای درست نکنند و آنها هم اعلام کردند به خواسته چارچوب تشکیلاتی احزاب اسلامی عمل می‌کنند و به آن پایبند ماندند».
رئیس ائتلاف دولت قانون تأکید کرد: در این صورت باید پرسید که چه کسی این راکت‌ها را زد و افزود که شخصا شک ندارد که برادرانی که متعهد به عدم حمله شده‌اند به تعهد خود پایبند مانده‌اند و با ما مخالفت نکرده‌اند بلکه طرف سومی در کار است که باید بفهمیم کیست و چه کسی آن را به حرکت وامی‌دارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari