آمریکا در هشداری واضح به طالبان اعلام کرد اگر افغانستان با زور توسط این گروه تصرف شود، ‌به یک کشور منزوی بدل می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه تلویزیونی جئو، زلمای خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در حالی این مساله را مطرح کرد که درگیری‌ها در افغانستان در پی خروج در جریان نیروهای خارجی از این کشور شدت گرفته و طالبان بسیاری از مناطق افغانستان را متصرف شده است.
وی همچنین به بررسی روند صلح افغانستان و سازش در این کشور پرداخت و به توافق امضا شده بین دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و طالبان در دوحه اشاره کرد که می‌تواند فرصتی برای مذاکرات بین افغان‌ها و حل مشکلات موجود به واسطه اشتراک قدرت باشد که هم از سوی افغان‌ها و هم از سوی جامعه بین‌الملل مورد حمایت است.
وی ادامه داد: متاسفانه دو طرف هنوز به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نرسیده‌اند. ما همواره به دنبال راه‌ها و ابزارهایی برای کمک به تسریع مذاکرات هستیم چون نمی‌خواهیم شاهد این باشیم که یک راه‌حل نظامی به جنگ دیگری در افغانستان منجر می‌شود.
زلمای خلیلزاد ادامه داد: یک راه‌حل و توافق سیاسی برای صلحی پایدار در افغانستان وجود دارد و ما آن را می‌خواهیم. ما به تعهداتمان تا زمان دستیابی به چنین هدفی پای‌بند هستیم.
فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان همچنین گفت،‌ نگران فقدان پیشرفت در روند صلح بین طرف‌های مختلف در افغانستان و ادامه شکاف در این مورد است. طالبان و دولت کابل باید بر روی مساله بزرگتر و حفظ منافع کشور تمرکز کنند. بدون سازش و بدون احترام و رعایت حقوق بنیادین تمامی زنان و مردان افغان دستیابی به صلح امکان‌پذیر نیست.
این اظهارات از سوی خلیلزاد در حالی مطرح شده که میزان خشونت‌ها در افغانستان در پی اعلام خروج نیروهای خارجی از این کشور شدت گرفته به طوریکه روز سه شنبه، در جریان حملات بمبگذاری و تیراندازی در منطقه سبز کابل، دست کم چهار تن کشته و ۲۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *