رئیس مجلس، سطح روابط اقتصادی میان دو کشور را متناسب با ظرفیت‌های موجود ندانست و گفت:امکانات حمل و نقلی خوبی در بنادر جنوبی ایران وجود دارد که می‌تواند پاسخگوی نیازهای قرقیزستان باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار «تالانت مامیتوف» رئیس مجلس قرقیزستان که برای شرکت در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به تهران سفر کرده است، در سی‌امین سال روابط جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان، مناسبات دو کشور را دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل خواند و افزود: پیوندهای دیرینه میان مردم دو کشور می‌تواند زمینه تقویت همکاری در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی به ویژه پارلمانی گردد.
وی با تأکید بر ضرورت ارتباطات میان مجالس دو کشور گفت: مجلس شورای اسلامی از گسترش ارتباطات، به ویژه روابط پارلمانی با مجلس قرقیزستان استقبال می‌کند و آن را موجب توسعه مناسبات و تحکیم و تقویت همکاری‌های فیمابین می‌داند.
رئیس مجلس، سطح روابط اقتصادی میان دو کشور را متناسب با ظرفیت‌های موجود ندانست و تصریح کرد: امکانات حمل و نقلی خوبی در بنادر جنوبی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که می‌تواند پاسخگوی کامل نیازهای صادرات و واردات قرقیزستان باشد.
قالیباف در پایان خاطرنشان کرد: از مواضع دولت قرقیزستان برای تحقق عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای تشکر می‌نماییم.
لزوم ارتقای همکاری های اقتصادی با اجرای توافقات امضا شده
همچنین، «تالانت مامیتوف» رئیس مجلس قرقیزستان در ابتدای این دیدار ضمن تبریک به دولت و ملت بزرگ جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری، برای دولت جدید ایران آرزوی موفقیت کرد.
وی در ادامه، با اشاره به تأثیر همه‌گیری کرونا در کاهش سطح اقتصادی دو کشور گفت: متأسفانه در شرایط کرونا، همکاری‌های اقتصادی و تجاری فیمابین کاهش یافته است، امیداوریم با اجرایی شدن توافقات امضا شده و سرمایه‌گذاری‌های مشترک، مراودات فیمابین بیش از پیش ارتقا یابد.
رئیس مجلس قرقیزستان در پایان ضمن تشریح روند انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی کشور متبوعش از برگزاری انتخابات پارلمانی قرقیزستان در پاییز سالجاری خبر داد
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari