وزیر خارجه انگلیس در حالی از نیمه باز بودن درب دیپلماسی با دولت جدید ایران خبر داد که بدون ارائه هرگونه شواهدی، به اتهام زنی علیه این کشور پرداخت.
به گزارش خبرگزاری مهر، دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس که کشورش این روزها در رأس کارزار اتهام پراکنی علیه ایران قرار دارد؛ در مصاحبه با اسکای نیوز، بر مواضع خصمانه لندن تاکید کرد.
وی با توجه به آغاز به کار دولت سیزدهم در ایران گفت: می‌دانیم ایران در مقطع انتخاب مسیر است. این هفته مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید بود و مجموعه‌ای از فرصت‌ها پیش روی ایران قرار دارد.
راب در ادامه با تکرار اتهام‌های بی اساس مبنی بر دخیل بودن ایران در حمله ادعایی به نفتکش صهیونیستی «مرسر استریت» گفت: اما اگر آنها به حمله به کشتی‌ها در خاورمیانه ادامه دهند؛ چنانچه از طریق نیروهای نیابتی، فعالیت‌های بی ثبات کننده منطقه‌ای را ادامه دهند؛ اگر به عقب نشینی از تعهدات برجامی ادامه دهند و همچنان بدون دلیل شهروندان ما را بازداشت کنند؛ در این صورت ما آنها را به پاسخگویی وا خواهیم داشت!
راب در ادامه اظهارات گستاخانه خود افزود: به همان نسبت، همانطور که طی ۲ سال گذشته نشان دادیم؛ باب دیپلماسی با ایران همچنان نیمه باز است و این راه بهتری برای پیشرفت است اما نمی‌توانیم بدون واداشتن ایران به پاسخگویی، از حوادثی مانند حمله انجام شده در دریای عمان چشم پوشی کنیم و واکنشی هماهنگ به این موضوع خواهیم داد.
منابع دیپلماتیک از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون ماجرای حمله به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» خبر می‌دهند. این نشست قرار است فردا جمعه، پشت درهای بسته، تشکیل شود و گفته می‌شود که انگلیس به نیابت از رژیم صهیونیستی اتهاماتی را علیه ایران مطرح می‌کند.
حمله ادعایی به مرسر استریت پنجشنبه گذشته در دریای عمان اتفاق افتاد و از همان ابتدا، آمریکا، انگلیس، رومانی، کانادا و ناتو بدون ارائه هرگونه شواهدی، با استفاده از تعابیر نامطمئنی چون «به احتمال زیاد ایران پشت ماجرا است» یا «در این حمله از یک یا تعداد بیشتری پهپاد استفاده شده است»؛ انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی ایران گرفتند.
جالب آنکه در راستای پذیرفتن راهبرد «بریتانیای جهانی» که بر مبنای توسعه نقش انگلیس در صحنه بین الملل در دنیای پسابرگزیت است؛ آمریکا مسئولیت پیشبرد این اتهام در شورای امنیت را به دولت لندن واگذار کرده است.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.