قرار است شورای امنیت سازمان ملل به ریاست دوره ای هند برای بررسی وضعیت افغانستان تشکیل جلسه دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیا تودی، هند اعلام کرده که شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت افغانستان روز جمعه تشکیل جلسه خواهد داد.
این خبر را «تی اس تیرومورتی» سفیر هند در سازمان ملل که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد، اعلام کرده و با اشاره به اوضاع افغانستان افزود: دهلی نو نسبت به دسترسی افراد و نهادهای تروریستی به سلاح‌های شیمیایی هشدار می دهد.
به گفته نماینده دائم هند در سازمان ملل، هیچ راه‌حل نظامی برای افغانستان وجود ندارد و نیاز است درباره صلح در افغانستان با همه طرف ها گفتگو صورت گیرد.
پیش از این نیز در جریان نشست مشترک بین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه هند در دهلی نو، دیپلمات ارشد هندی درباره هرگونه تحمیل خواسته یکجانبه از سوی طرف‌های خارجی یا داخلی در مذاکرات بین افغان‌ها هشدار داده بود.
حدود دو ماه پیش نیز روزنامه هندوستان تایمز به نقل از سه منبع امنیتی این کشور گزارش داده بود که نهادهای امنیتی هند تماس‌های مقدماتی با ملابرادر و افرادی در هیات رهبری طالبان برقرار کرده اند.
کارشناسان معتقدند که هند با گشودن کانال ارتباطی با طالبان درصدد حفظ منافع خود در افغانستان است.
هند از بزرگترین کمک‌کنندگان به بازسازی افغانستان بوده و حدود ۳ میلیارد دلار در دو دهه گذشته به افغانستان کمک کرده است.
سیاست هند همواره حمایت از دولت افغانستان و مخالف شدید با بازگشت طالبان به قدرت بوده، اگرچه همزمان با برخی تنش ها و پیشروی طالبان، دهلی نو سعی داشته تا خود را در تحولات افغانستان بی طرف نشان دهد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari