سفیر روسیه در قاهره به موضع گیری درباره سدالنهضه پرداخت و از آمادگی مسکو برای میانجی گری میان مصر، سودان و اتیوپی برای حل اختلافات بر سر این سد خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، مسکو اعلام کرد که آماده وساطت برای حل اختلافات میان مصر و سودان و اتیوپی بر سر موضوع سدالنهضه است.
گئورگی بوریسینکو سفیر روسیه در قاهره، با انتشار بیانیه‌ای رسمی تأکید کرد که امنیت آبی چالشی جدی برای مصر و موضوع حیاتی برای این کشور است.
وی افزود که هزاران سال است که رودخانه نیل تنها منبع تأمین آب شیرین برای بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از ساکنان مناطق حاشیه این رود است.
سفیر روسیه در مصر اعلام کرد که مسکو نگرانی شدید دوستان مصری خود درباره ساخت سد النهضه را درک می‌کند.
وی تصریح کرد که روسیه همواره بر راه‌حل عادلانه این مسئله تأکید کرده است.
سفیر روسیه در قاهره تأکید کرد که مسکو کاملا معتقد است که این سه کشور همسایه باید برای رسیدن به راه حلی توافقی که فرصت‌های آنها برای اجرای برنامه ملی توسعه را در فضای مسالمت‌آمیز فراهم کند بکوشند.
وی افزود که روسیه آماده وساطت برای رسیدن به این هدف است.
گئورگی بوریسنکو سفیر روسیه در قاهره تأکید کرد که در این باره با آدیس آبابا مذاکره می‌کند.
گفتنی است که مصر و سودان تنها خواهان دستیابی به توافقی بر سر نحوه آبگیری سد النهضه و راه‌اندازی آن هستند؛ توافقی که دربردارنده سازوکاری قانونی و الزام‌آور باشد که به هنگام بروز اختلاف یا مشکل بتوان بدان توسل جست اما اتیوپی با ایده توافق الزام‌آور مخالفت می‌ورزد و بر اکتفا به «اصول غیر الزام‌آور و ارشادی» اصرار دارد، امری که با مخالفت شدید مصر و سودان روبرو شده است.
مصر در تأمین ۹۰ درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش سهم آبی این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا بر این باور است که سد النهضه با سرمایه‌گذاری ۴.۶ میلیارد دلاری در تبدیل شدن این کشور به قطب انرژی منطقه مؤثر است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.
در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است. با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا تبدیل شود.
سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده است. مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد. تصمیم دولت اتیوپی برای آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه با مخالفت شدید مصر و سودان مواجه شده است؛ دو کشوری که در تأمین آب خود به شدت به رود نیل وابسته هستند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari