چین می گوید فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان به منزله نادیده گرفتن حق حاکمیت پکن بر این منطقه است و واکنشی مناسب به این مسئله خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، یک روز بعد از آنکه دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با عقد یک قرارداد تسلیحاتی بزگ با تایوان موافقت کرد؛ دولت چین با محکوم کردن این اقدام، حق خود برای پاسخگویی متقابل را محفوظ دانست.
به گفته وزارت خارجه چین، تایوان بخشی از تمامیت ارضی این کشور است و فروش تسلیحات آمریکایی به منزله مداخله در امور پکن و نادیده گرفتن حق حاکمیت چین است.
این وزارتخانه، اقدام اخیر آمریکا را به منزله نقض اصل چین واحد که آمریکا در ۳ بیانیه مشترک آن را به رسمیت شناخته است؛ تلقی کرد.
روز گذشته، پنتاگون اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا فروش تسلیحاتی ۷۵۰ میلیون دلاری به دفتر نمایندگی اقتصادی تایوان را تأیید کرده است.
گفته شده این بسته تسلیحاتی شامل حداقل دهها سیستم توپخانه‌ای پیشرفته هویتزر و تعدادی دیگر از تجهیزات نظامی با آخرین تکنولوژی روز است.
وزارت دفاع آمریکا این خبر را با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد و افزوده است که سیستم‌های توپخانه‌ای هویتزر توانایی تایوان را برای برخورد با تهدیدهای فعلی و آتی تقویت خواهد کرد.
قرار است جزئیات این فروش تسلیحاتی به کنگره ارسال شود و در آنجا مورد بررسی قرار گیرد.
واشنگتن که در حال حاضر مقابله با افزایش نفوذ پکن در منطقه را به اولویت استراتژیک خود تبدیل کرده، طی چند سال گذشته بسته‌های تسلیحاتی متنوعی به تایوان فروخته است.
سال گذشته نیز تایوان قرارداد خرید ۶۶ جنگنده از نسل جدید F-۱۶ را با واشنگتن نهایی کرد، هرچند این قراردادها به طور عمده با واکنش منفی چین روبرو شده است.
واشنگتن در سال ۱۹۷۹ میلادی روابط دیپلماتیک خود را با تایپه قطع کرد تا حق حاکمیت پکن را به رسمیت بشناسد، با این وجود همچنان به عنوان قدرتمندترین متحد این جزیره و اولین تأمین کننده تسلیحات جنگی آن باقی مانده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *