وزیر خارجه آمریکا به وزرای خارجی کشورهای جنوب شرق آسیا گفت، ایالات متحده نگران رشد سریع زرادخانه اتمی چین است.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری آکسیوس، این اظهارات از سوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در حالی مطرح شده که اگرچه واشنگتن بارها پکن را برای پیوستن به تلاش‌هایش در کنار روسیه در توافق‌های سه جانبه به منظور جلوگیری از اشاعه تسلیحات اتمی تشویق کرده اما ایالات متحده همچنان هیچ توافق کنترل سلاحی با چین ندارد.
“دیو لالر”، خبرنگار آکسیوس گزارش می‌دهد، زرادخانه کنونی چین کوچکتر از آمریکا و روسیه است اما اطلاعات آمریکا انتظار دارد که این زرادخانه به سرعت رشد کند.
بلینکن همچنین این مساله را در نشست با وزرای خارجی کشورهای عضو مجمع جنوب شرق آسیا مطرح کرد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره این نشست و اشاره به چین گفت: بلینکن همچنین به نگرانی عمیق سرعت رشد زرادخانه اتمی چین و همچنین اینکه پکن چقدر سریع از استراتژی اتمی چندین ده ساله بر مبنای بازدارندگی حداقلی منحرف شده، اشاره کرد.
بلینکن از چین خواست تا از رفتار تحریک آمیز خود در قبال کره جنوبی دست بردارد و نگرانی خود را بابت نقض‌های حقوق بشری در تبت،‌ سین‌کیانگ و هنگ کنگ ابراز داشت.
در گزارش فدراسیون دانشمندان آمریکایی که ماه گذشته میلادی منتشر شد،‌ تخمین زده شده که چین تقریبا ۳۵۰ کلاهک اتمی عملیاتی دارد.
این گزارش همچنین مشخص کرد که چین در حال ساخت دومین سیلوی موشک اتمی خود در استان سین‌کیانگ است که می‌تواند موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک اتمی پرتاب کند.
انتهای پیام
کی نگران رشد زرادخانه های شما باشه

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.