با وجود اختلاف پیرامون سد النهضه، دولت سودان به دنبال خرید برق از اتیوپی است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت المیادین، دولت اتیوپی اعلام کرد، کشورهای آفریقایی زیادی برای خرید برق ابراز تمایل کردند و سودان نیز یکی از آنهاست که خواهان خرید ۱۰۰۰ مگاوات برق است.
اندوالم سیی، مدیر اجرایی هیئت انرژی اتیوپی گفت، کارشناسان این هیئت ماه ژوئیه به خارطوم سفر کردند و کارشناسان سودانی هم برای از سرگیری مذاکرات به زودی به اتیوپی می‌آیند.
وی افزود، کشورهای سودان، کنیا و جیبوتی برای خریداری برق از اتیوپی ابراز تمایل کرده‌اند و مذاکرات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
این مسوول گفت، سودان جنوبی هم برای خریداری برق از اتیوپی ابراز تمایل کرده و تیمی از کارشناسان جهت بررسی احداث خط انرژی برق به این کشور خواهد رفت.
سیی گفت، سد النهضه تنها مفید فایده اتیوپی نیست بلکه برای آفریقا هم مثمرثمر خواهد بود. درخواست فعلی برق از سوی این کشورهای دوست بیانگر انتظارات بالای آنها از فواید این سد است.
اتیوپی ۲۰ ژوئیه مرحله دوم آبگیری سد النهضه را به پایان رساند و مقدار آب ذخیره شده را اعلام نکرد اما پیش از این اعلام کرد که مقدار آب ذخیره شده در این مرحله حدود ۱۳.۵ میلیارد متر مکعب است.
این درحالی است که کشورهای ذیربط یعنی مصر، سودان و اتیوپی درباره سد النهضه و آبگیری آن به توافقی نرسباه اند و قاهره و خارطوم نگران هستند که در صورت رده اندازی این سدی که روی رود نیل ساخته شده، سهم آبی آنها از این رود به خطر افتد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari