مقامهای امنیت ملی ارشد دونالد ترامپ نسبت به اقدام چین در "جمع‌آوری غیرقانونی اطلاعات از طریق سرقت سایبری و دیگر ابزارها" هشدار داده و تاکید کردند که این اطلاعات حساس به حدی کافیست که آنها میتوانند برای هر آمریکایی بزرگسال یک "پرونده" تشکیل دهند.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه واشنگتن اگزماینر، متئو پاتینگر، معاون مشاور امنیت ملی سابق در دولت ترامپ چهارشنبه در جلسه کمیته اطلاعاتی سنا مدعی شد که چین در نظر دارد با اطلاعاتی که از ایالات متحده و جهان “سرقت” کرده است برای نفوذ و ارعاب علیه افراد، از رهبران سیاسی گرفته تا شهروندان عادی استفاده کند.
پاتینگر گفت: تشکیل پرونده برای مردم همواره از مشخصه‌های رژیم های لنینیستی است، اما نفوذ چین به شبکه‌های دیجیتال در سراسر جهان، از جمله با استفاده از شبکه‌های ۵جی… واقعا این را به سطح جدیدی رسانده است. بنابراین، چین اکنون با استفاده از اسنادی که برای کسب نفوذ، هدف قرار دادن، ارعاب، اخاذی و تفرقه‌افکنی جمع‌آوری کرده است، برای میلیونها شهروند خارجی در سراسر جهان پرونده‌هایی گردآوری می‌کند. داده‌های حساس دزدیده شده به دست پکن برای ایجاد پرونده برای تک‌تک بزرگسالان آمریکایی و همچنین بسیاری از فرزندان ما، که تحت قوانین جنگ سیاسی پکن بازی عادلانه‌ای به شمار میرود، کافی است.
ماه گذشته، آمریکا و متحدانش وزارت امنیت کشور چین را بابت هک مایکروسافت مقصر دانسته و وزارت دادگستری آمریکا هم اعضای نهاد اطلاعاتی چین را بر سر یک کمپین جاسوسی جهانی جداگانه متهم کرد. آمریکا بر خلاف کاری که علیه هکرهای اطلاعاتی روسیه در مورد هک سولارویندز در اوایل امسال انجام داد، تحریمهایی را علیه چین در نظر نگرفت. با این حال کاخ سفید نگرانی درباره فعالیت سایبری “مخرب” چین را با مقامهای ارشد این کشور در میان گذاشته است.
همچنین ویلیام اوانینا، مدیر مرکز ملی امنیت و ضد اطلاعات دولت ترامپ چهارشنبه در جلسه سنا تاکید کرد: تهدید وجودی ملت ما از جانب حزب کمونیست چین پیچیده‌ترین، مخرب‌ترین، استراتژیک‌ترین و تهاجمی‌ترین نمونه است که ملت ما تا به حال با آن روبرو بوده است.
ویلیام اوانینا هشدار داد که تلاش‌های چین “یک رویکرد جامع و کشوری برای سرمایه‌گذاری، نفوذ، رخنه، اثرگذاری و سرقت از هر گوشه از موفقیت ایالات متحده است و تخمین زده میشود که ۸۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی تمام این موارد را داشته‌اند و داده‌های شخصی آنها توسط حزب کمونیست چین به سرقت رفته و ۲۰ درصد دیگر هم بیشتر اطلاعات شخصی خود را از دست داده‌اند.”
او به تمایل چین و سرویس‌های اطلاعاتی آن برای “دسترسی غیرقانونی و نامشروع به اطلاعات به منظور پیشبرد هوش مصنوعی، تحقیقات و برنامه‌های توسعه و تسهیل اهداف نظامی و اقتصادی” آنها اشاره کرد. او گفت که “طی دهه گذشته ما به حدی شاهد نفوذ و تهدید سایبری حزب کمونیست چین بوده‌ایم که حس میکنم ما در حال بی حس شدن مقابل شناسایی آن هستیم.”
متئو پاتینگر، معاون مشاور امنیت ملی سابق در دولت ترامپ همچنین چهارشنبه درباره تلاشهای گسترده جبهه متحد چین برای نفوذ در آمریکا هشدار داد. جبهه متحد یک تلاش جهانی گسترده دولت چین برای گسترش تبلیغات و تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیران و افراد در سراسر جهان است که شامل همه چیز از برنامه‌های استعدادیابی چین گرفته که دانشمندان را به خدمت میگیرد و فناوری را سرقت میکند تا موسسات کنفسیوس آن میشود.
پاتینگر گفت: فکر میکنم یکی از تهدیدکننده‌ترین عناصر استراتژی چین را به درستی درک نمیکنیم و آن راهی است که به دنبال تأثیرگذاری و اجبار آمریکاییها، از جمله رهبران سیاسی، تجاری و علمی، برای خدمت در راستای بلندپروازی‌های پکن است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari