وزیر خارجه الجزایر مخالفت خود را با اظهارات رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا و پافشاری وی برای موافقت با عضویت رژیم صهیونیستی به این اتحادیه به عنوان عضو ناظر اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزائر در جریان گفت‌وگو با روزنامه الجزائری «الفجر» خاطرنشان کرد، اظهارات موسی فقی محمد، رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا به مثابه تلاش برای دفاع از خویش است بدون آن که از پیامدهای آن باخبر باشد. اینگونه مواضع ممکن است منجر به تجزیه اتحادیه آفریقا شود.
وی در ادامه افزود، اظهارات رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا هرگز بر موضع نمایندگان دیپلماتیک هفت کشور تأثیر نخواهد داشت و همواره تلاش و هماهنگی‌ مواضع و ابتکارعمل‌ها جهت دستیابی به هدف موردنظر ادامه خواهد یافت.
روز شنبه در واکنش به مخالفت کشورهای عربی با عضویت اسرائیل در اتحادیه آفریقا، موسی فقی محمد، رئیس کمیسیون این اتحادیه گفت که تصمیم پذیرش اسرائیل به عنوان عضو ناظر در چارچوب اختیارات کامل اتحادیه است.
الجزایر، مصر، مجمع الجزایر قمر، جیبوتی، لیبی، موریتانی، تونس، قطر، کویت، اردن، فلسطین و یمن و هیئت اتحادیه عرب در کمیساریای اتحادیه آفریقا در سندی رسمی به شدت به اقدام یکجانبه این اتحادیه درباره عضویت رژیم صهیونیستی با عنوان ناظر اعتراض کرده و از اتحادیه آفریقا خواستند تصمیم خود را لغو کند.
در این سند آمده است: دادن عنوان ناظر به اسرائیل تجاوز سیاسی غیرقابل قبولی از سوی رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا و مغایر با قوانین این اتحادیه است.
کشورهایی که این یادداشت را امضا کردند خواهان درج این مسئله در نشست وزرای خارجه اتحادیه آفریقا در اکتبر شدند.
اخیرا آفریقای جنوبی تصمیم یکجانبه کمیساریای اتحادیه آفریقا برای پذیرفتن عضویت رژیم صهیونیستی در این اتحادیه با عنوان ناظر را محکوم کرد.
وزارت خارجه الجزایر نیز پیشتر اعلام کرد، تصمیم کمیسر اتحادیه آفریقا درباره عضویت رژیم صهیونیستی بدون مذاکرات قبلی با کشورهای عضو صورت گرفته و هیچ تأثیری در حمایت ثابت این اتحادیه از مسئله عادلانه فلسطین ندارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari