رئیس جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در خارج از فلسطین در سخنانی خواستار آزادی فلسطینیان بازداشت‌ شده در عربستان سعودی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، «خالد مشعل» رئیس جنبش مقاومت اسلامی حماس در خارج از فلسطین به صدور احکام ظالمانه علیه فلسطینیان بازداشت شده در عربستان واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، وی گفت: از نظر ما فرصت برای بستن پرونده بازداشت شدگان فلسطینی و اردنی در عربستان سعودی همچنان باقی است. احکامی که علیه فلسطینیان و اردنی‌ها صادر شد حقیقتاً دردآور بود. ما همچنان امیدوار به اقدامی سیاسی برای عبور از این بحران هستیم.
خالد مشعل در ادامه ضمن انتقاد از احکام صادر شده، از مقامات سعودی خواست روند آزادی بازداشت شدگان مذکور را تسریع کنند. ما امیدواریم که فلسطینیان و اردنی‌های بازداشت شده در عربستان مورد عفو پادشاهی قرار گیرند.
روز گذشته هم محمود الزهار، عضو ارشد حماس در واکنش به صدور احکام ظالمانه آل سعود علیه فلسطینی‌ها گفت: احکام صادره سعودی علیه بازداشت شدگان قابل انتظار نبود. الزهار اعلام کرد که محاکمه بازداشت‌شدگان فلسطینی غیر قانونی است، مگر آن‌ها چه جرمی علیه عربستان مرتکب شده‌اند؟
وی افزود که احکام سعودی علیه بازداشت‌شدگان بنا به درخواست رژیم صهیونیستی بوده است، آیا اعطای کمک‌های مالی سعودی به افراد مستحق در فلسطین ارتکاب جرم علیه عربستان است؟
الزهار تصریح کرد که این احکام سعودی، سیاسی است نه قضائی چرا که فعالیت‌های «محمد الخضری» نماینده حماس قانونی بوده و او هیچ جرمی مرتکب نشده است. این رهبر جنبش حماس همچنین گفت که صدور احکام در عربستان با تغییر سیاست در این کشور، تغییر کرد و برای جلب رضایت رژیم صهیونیستی ابزارهای مشخصی به کار گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه مسئولیت این احکام بر عهده کسانی است که اجازه صدور داده‌اند، بر ضرورت آزادی الخضری بنا به دلایل انسانی با توجه به کهولت سن او تأکید کرد. جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز احکام سعودی صادره علیه بازداشت‌شدگان فلسطینی به اتهام حمایت از پایداری ملت فلسطین را محکوم کرد.
جهاد اسلامی تأکید کرد که این احکام غیر قابل توجیه و بر خلاف شریعت اسلامی و ارزش‌های عربی برای دفاع از ملت مظلوم فلسطین است. منابع فلسطینی اعلام کردند: مقامات سعودی، «محمد العابد» از بازداشت شدگان فلسطینی را به ۲۲ سال زندان و «محمد البنا» را به ۲۰ سال زندان محکوم کردند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari