ضمیر کابلوف، نماینده ویژه ریاست جمهوری روسیه برای افغانستان اظهار کرد، روسیه هم اکنون این که شبه نظامیان طالبان به دنبال تشدید حملاتشان در سراسر افغانستان شهر استراتژیک قندوز را تصرف کرده‌اند را تایید نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز یکشنبه طالبان ادعا کرد که شهر قندوز را تحت کنترل درآورده است؛ اتفاقی که می‌تواند با توجه به مطرح بودن این شهر به عنوان یک گذرگاه راهبردی و یک مرکز کشاورزی با جمعیت متراکم یک نقطه عطف باشد. دولت افغانستان اینکه کنترل شهر قندوز را از دست داده تکذیب کرده است.
ضمیر کابلوف اظهار کرد: شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز و همینطور شهر شبرغان از سوی طالبان تصرف شده‌اند اما شهر شبرغان همچنان می‌تواند مجددا بازپس گرفته شود. هیچ چیز جدیدی نیست. من قبلا هم گفته‌ام که این سناریو در حال بروز پیدا کردن است. شهر قندوز هنوز تصرف نشده است.
از زمانی که سربازان خارجی روند خروجشان از افغانستان را از ماه مه شروع کردند، درگیری‌های مسلحانه بین طالبان و نیروهای دولتی افغانستان رو به افزایش بوده است. هیئت کمکی سازمان ملل در افغانستان برآورد کرده که بالغ بر ۵۰۰۰ غیرنظامی در سال ۲۰۲۱ در این کشور کشته یا مجروح شده‌اند که یک افزایش ۴۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ دارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari