در پی مخالفت اتیوپی با پیشنهاد دولت سودان برای میانجیگری برای حل و فصل بحران منطقه «تیگرای» در اتیوپی، خارطوم از فراخواندن سفیر خود از اتیوپی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در پی مخالفت اتیوپی با پیشنهاد دولت سودان برای میانجیگری برای حل و فصل بحران منطقه «تیگرای» در اتیوپی، خارطوم از فراخواندن سفیر خود از اتیوپی خبر داد.
بر اساس این گزارش، وزارت خارجه سودان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: وضعیت اتیوپی در صورت قبول اقداماتی که دولت سودان می‌تواند انجام دهد، بهبود خواهد یافت. با این وجود، تمامی پیشنهادات سودان به طور کل (از سوی دولت اتیوپی) رد شدند.
لازم به ذکر است «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان پیشتر در روز چهارشنبه در خصوص بحران منطقه تیگرای در شمال اتیوپی، با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفتگو کرده بود.
در بیانیه وزارت خارجه سودان آمده است که پیشنهاد این کشور برای حل و فصل بحران تیگرای، مشتمل بر تشکیل یک دولت مشترک موسوم به «ایگاد» متشکل از کشورهای کنیا، اتیوپی، اوگاندا، جیبوتی، سودان و سومالی بوده که از از سوی دولت اتیوپی رد شده است.
گفتنی است دولت اتیوپی تاکنون هیچ واکنشی نسبت به اقدام سودان برای فراخواندن سفیر خود از این کشور نشان نداده است.
روز پنجشنبه هفته گذشته، «بیلن سیوم» سخنگوی نخست وزیر اتیوپی طی سخنانی گفت که پذیرش پیشنهاد سودان برای میانجی‌گری در موضوع بحران تیگرای امکانپذیر نیست.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari