وزارت امور خارجه دولت نظامی میانمار تاکید کرد، توطئه ادعا شده در نیویورک علیه سفیر میانمار در سازمان ملل که یکی از مخالفان خونتای حاکم محسوب می‌شود، هیچ ارتباطی با این کشور ندارد و یکی از پرونده‌های داخلی آمریکا به حساب می‌آید.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، از زمان بازداشت دو تبعه میانماری در ارتباط با این توطئه ادعا شده، این نخستین بیانیه دولت خونتای میانمار محسوب می‌شود. در این بیانیه دولت میانمار اظهارات لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل در محکومیت این توطئه را رد کرد.
وزارت امور خارجه میانمار در این بیانیه گفت:‌ این رویداد یک پرونده داخلی در آمریکاست. قضاوت در این خصوص باید در آمریکا و طبق قوانین آمریکا صورت گیرد. این موضوع هیچ ارتباطی با میانمار ندارد.
این در حالی است که سخنگوی دولت خونتای میانمار هنوز هیچ اظهارنظری در این رابطه مطرح نکرده است.
مقامات آمریکا روز جمعه اعلام کردند، دو تبعه میانماری در ایالت نیویورک به خاطر توطئه با یک دلال تسلیحاتی در تایلند که به ارتش میانمار سلاح می‌فروشد، برای کشتن یا زخمی کردن کیاو موئه تون، سفیر میانمار در آمریکا بازداشت شده‌اند.
توماس-گرینفیلد روز شنبه گفته بود، این توطئه متناسب با “الگوی نگران‌کننده” رهبران خودکامه و طرفدارانشان است که در تلاشند مخالفان را در سراسر جهان مورد آزار و اذیت قرار دهند.
وی افزود، آمریکا همبستگی خود را با کیاو موئه تون ابراز کرده و وی را به خاطر شجاعت قابل توجه‌اش تحسین می‌کند.
وزارت امور خارجه میانمار اعلام کرد: میانمار قویا این بیانیه لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل را رد می‌کند.
این وزارتخانه افزود: کیاو موئه تون از سمت خود به عنوان سفیر میانمار در سازمان ملل خلع شده و در حال حاضر به خاطر خیانت در پی ابراز حمایت از دولت زیرزمینی اتحاد ملی با حکم بازداشت مواجه است.
به رغم اعتراضات خونتای میانمار، کیاو موئه تون به خدمت در سازمان ملل ادامه داده و نماینده دولت غیرنظامی منتخب کشورش است که در فوریه سال جاری میلادی توسط ارتش سرنگون شد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari