یک سازمان حقوق بشری نسبت به خطرات طرح صندوق ملی یهود هشدار داد که به توسعه شهرک سازی در کرانه باختری و اخراج صدها و شاید هزاران فلسطینی از منازل خود در قدس شرقی منجر می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، جنبش “صلح اکنون” در گزارشی اعلام کرد، صندوق ملی یهود برای اختصاص ۳۱ میلیارد دلار برای ثبت زمین در اراضی اشغالی و قدس شرقی برنامه ریزی می‌کند.
این جنبش اعلام کرد، قرار است شورای اداره صندوق ملی یهود در روزهای آینده شاید ۱۹ اوت با این طرح موافقت کند.
جنبش “صلح اکنون” اعلام کرد، مقصود از “ثبت زمین” جستجوی آن دسته از زمین‌ها و معاملات در سوابق صندوق ملی است که قبل از سال ۱۹۴۸ تکمیل نشده یا در اداره ثبت اسناد و املاک ثبت نشده‌اند و اکنون برای تکمیل و ثبت آنها تلاش می‌شود.
این سازمان اعلام کرد، طبق اعلام صندوق ملی در اسناد این صندوق حدود ۱۷ هزار اسناد پیدا می‌شود که در صورت انجام مراحل اداری و قانونی مناسب ممکن است وجود معاملات و املاکی را تایید کند.
صلح اکنون اعلام کرد، در میان پرونده‌هایی که مورد بررسی و ثبت قرار می‌گیرد حدود ۵۳۰ پرونده در کرانه باختری و ۲۰۵۰ پرونده در قدس شرقی وجود دارد.
گروه‌های صهیونیستی ادعا می‌کنند که زمین‌ها و املاک و مستغلاتی هست که قبل از ۱۹۴۸ (سال تاسیس رژیم صهیونیستی) متعلق به یهودیان بوده اما فلسطینی‌ها این موضوع را رد می‌کنند.
صلح اکنون اعلام کرد، احتمال دارد این طرح به گسترش شهرک سازی تبدیل شده و در قدس شرقی هم خطر اخراج صدها و هزاران فلسطینی از منازلشان ایجاد شود مثل اقداماتی که این روزها در محله‌های الشیخ جراح و سلوان در حال انجام است.
سازمان‌های یهودی در حال حاضر دنبال اخراج ۳۸ خانوار فلسطینی از منازل خود در محله الشیخ جراح قدس هستند که از سال ۱۹۵۶ در آن ساکنند. این سازمان‌ها ادعا می‌کنند که اراضی که این منازل روی آنها ساخته‌ شده قبل از سال ۱۹۴۸ متعلق به یهود بوده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari