رئیس‌جمهوری بلاروس امروز (دوشنبه) اطمینان داد که مینسک رفراندم اصلاحات قانون اساسی را به طور شفاف برگزار کند چون چیزی برای پنهان کردن ندارد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. ما باید رفراندوم قانون اساسی را برگزار کنیم، آن هم به طور شفاف و منصفانه. ما آن را برای سنجش افکار عمومی منتشر میکنیم. مردم میتوانند قانون اساسی را بخوانند. شاید وقتی آن را به بحث ملی گذاشتیم نیاز باشد که پیش از برگزاری رفراندوم تغییراتی در آن اعمال شود. همه کارها به صورت دموکراتیک انجام میشود.
لوکاشنکو پیشتر گفته بود که رفراندوم اصلاحات قانون اساسی دیرتر از فوریه ۲۰۲۲ برگزار نخواهد شد.
همچنین رئیس جمهوری بلاروس در بخش دیگری از صحبتهایش گفت روابط سیاسی میان مینسک و کی‌یف اکنون در پایین‌ترین سطح است، برخلاف همکاری اقتصادی.
لوکاشنکو گفت: روابط سیاسی بلاروس – اوکراین اکنون در پایین‌ترین سطح است و فعلا نمیتوان آن را برای روابط اقتصادی به کار برد. شما از دلایل آن اطلاع دارید… با این حال، ما همچنان گفتگو میکنیم.
رئیس جمهوری بلاروس در ادامه مقامهای اوکراینی را به آموزش و انتقال شبه نظامی و تسلیحات به بلاروس متهم کرد. او تاکید کرد: خب شما (ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین) در آنجا دنباله رو غرب شدید، از آنها حمایت کردید… اما چرا شبه نظامیان را در خاک اوکراین آموزش میدهید و به اینجا سلاح میفرستید؟
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari