وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه ای مدعی شد که اوضاع در افغانستان رو به وخامت است و به همین منظور نماینده ویژه آمریکا برای انجام گفتگوهایی با طالبان و دیگر طرف ها، راهی قطر شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که «زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان جهت انجام گفتگوها درباره مسائل افغانستان و درخواست از طالبان برای توقف حملات و درگیری ها، عازم «دوحه» پایتخت قطر شده است.
وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه مدعی شد: زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در هشتم آگوست عازم دوحه شد. وی برای کمک به ایجاد واکنش مشترک بین المللی به وخامت سریع اوضاع در افغانستان، در دوحه خواهد بود.
این وزارتخانه در ادامه ادعایش افزود: طی دیدارهای برنامه ریزی شده در طول سه روز، نمایندگانی از کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای به همراه نمایندگانی از سازمان های چندجانبه، برای کاهش خشونت ها، حصول آتش بس و تعهد به رسمیت نشناختن دولتی که با زور بر سر کار آمده باشد، تلاش خواهند کرد. خلیل زاد به طالبان فشار خواهد آورد که حملات نظامی شان را متوقف کنند و برای توافقی سیاسی که تنها راه برقراری ثبات و پیشرفت در افغانستان است، مذاکره کنند.
وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که افزایش میزان درگیری های نظامی طالبان، تلفات غیرنظامیان، و آنطور که گفته می شود فجایع حقوق بشری در افغانستان نگران کننده است.
بیانیه مذکور در پایان ادعا کرد: صلح حاصل شده از طریق مذاکره تنها راه پایان دادن به جنگ (در افغانستان) است و ایالات متحده به همکاری با همه طرف ها و ذینفعان بین المللی جهت پیشبرد اجماع بر سر راه حلی سیاسی، ادامه خواهد داد.
پیشتر و در همین رابطه، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان نیز گفت که قرار است در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) در نشست گروه موسوم به تروئیکای بزرگ (شامل روسیه، آمریکا، چین و پاکستان) شرکت کند تا درباره راهکاری برای پایان دادن به بحران افغانستان بحث و تبادل نظر شود.
خروج غیر مسئولانه نیروهای بیگانه و در رأس آنها آمریکا از خاک افغانستان، عامل بی ثباتی در این کشور است. در ۲۰ سال گذشته، آمریکا و متحدان ناتو به بهانه حفظ امنیت و کمک به استقلال دولت و ارتش افغانستان، حضور نظامی در این کشور را توجیه کردند حال آنکه اکنون شاهد سقوط یک به یک شهرها و روستاهای افغانستان در نتیجه پیشروی های طالبان هستیم.
درگیری‌ها بر سر کسب قدرت و تسلط بر مناطق بیشتر بین طالبان و نیروهای دولتی در افغانستان در حال افزایش است. از سوی دیگر، بخش هایی از افغانستان نیز به کانونی برای حضور داعش تبدیل شده است. همچنین افراد متعددی از هر دو طرف در این درگیری‌ها کشته و زخمی شده‌اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *