مقام ارشد دفاعی ارمنستان اعلام کرده که این کشور حق خود را برای حل مشکلات با جمهوری آذربایجان از طریق کاربرد زور حفظ می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ارشاک کاراپتیان»، وزیر دفاع ارمنستان در سخنانی اعلام کرد که این کشور از تنش در مرز با جمهوری آذربایجان پرهیز می‌کند، اما همزمان حق خود را برای حل مشکلات از طریق کاربرد زور نیز حفظ می‌کند.
وزیردفاع ارمنستان این سخنان را در جریان نشستی با «استانیسلاو زاس» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)اعلام کرده است.
وی همچنین گفت که پیشتر در ماه می انتظار داشته است که وقتی وضعیت وخیم و پیچیده شده بود، دبیرکل سازمان پیمان جمعی از ایروان دیدار کند، اما متاسفانه این دیدار صورت نگرفت.
در ادامه این نشست وزیر دفاع ارمنستان گفت: از آن زمان در ماه می، نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان از دو مسیر وارد مناطق تحت حاکمیت ارمنستان شده‌اند. ما از صلح حمایت می‌کنیم و خواستار تنش در مرزهایمان نیستیم، اما همزمان وقتی مرزهای ارمنستان نقض می‌شوند، ما نمی‌توانیم این شرایط را بپذیریم.
کاراپتیان همچنین هشدار داد اگر این مشکل به صورت مسالمت آمیز حل نشود، ما حق خودمان برای حل مسئله از طریق کاربرد زور را حفظ خواهیم کرد.
در حالی که منطقه قفقاز طی حداقل سه ماه گذشته تا حدودی به آرامش نسبی دست یافته بود، به تازگی تنش مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بالا گرفته است.
گفتنی است، در پایان سپتامبر سال ۲۰۲۰ با آغاز جنگ در قره باغ کوهستانی و تبدیل شدن آن به یک درگیری طولانی مدت میان نظامیان آذربایجان و ارمنستان دو طرف متحمل تلفات غیر نظامی فراوانی شدند.
با این حال، تلاش‌های بسیار طرفین برای انعقاد آتش بس سرانجام در شب دهم نوامبر ۲۰۲۰ به ثمر رسید و جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نهایت با وساطت مسکو توافق کردند که تبادل آتش را کاملاً متوقف کرده و زندانیان و اجساد کشته شدگان را مبادله کنند، هرچند طی چند هفته گذشته باردیگر مناطق مورد مناقشه شاهد برخی درگیری‌های مقطعی بوده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari