وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای انتصاب "آموس هاچستین" به عنوان مشاور ارشد امنیت انرژی وزارت خارجه این کشور را تایید کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: من آموس هاچستین را به جهت خدمت در سمت مشاور ارشد امنیت انرژی وزارت امور خارجه منصوب و بر تعهد دولت به حمایت از امنیت انرژی برای آمریکا و شرکا و همپیمانانمان تاکید می‌کنم.
در ادامه این بیانیه تصریح شد: تمرکز فوری او بر اجرای تدابیری برای کاستن از ریسکهای ایجاد شده از سوی پروژه خط لوله نورد استریم ۲ خواهد بود.
او در این بیانیه تصریح داشت:  این انتصاب نشان دهنده عزم دولت در استفاده از دیپلماسی انرژی برای تضمین امنیت تامین در طی این دوره حیاتی گذار انرژی، مقابله با استفاده کرملین از انرژی به عنوان یک سلاح ژئوپلتیکی، و پیشبرد یک آینده امن تر و پایدارتر در زمینه انرژی برای اوکراین و کشورهای خط مقدمی ناتو  و اتحادیه اروپا است.
روز دوشنبه پایگاه خبری آکسیوس به نقل از منابعی گزارش کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، آموس هاچستین، یک مخالف سرسخت پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ را به عنوان فرستاده ویژه انرژی وزارت خارجه منصوب کرده است. به نوشته این پایگاه، آلمان نیز فرستاده خودش را به منظور کار با هاچستین منصوب خواهد کرد.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در اظهار نظر درباره این گزارش گفت، روسیه گفتگو با آمریکا را متوقف نکرده و روابط را بر مبنای گامهای عملی واشنگتن خواهد ساخت. به گفته زاخارووا، آمریکا دفعات زیادی بیانیه‌هایی مطرح کرده که “فراتر از اعلامیه نبودند”.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari