به دنبال بستری شدن جاکوب زوما، رئیس جمهور سابق محبوس آفریقای جنوبی در بیمارستان به خاطر وضعیت نامعلوم جسمانی، یکی از دادگاه‌های آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه بار دیگر رسیدگی به پرونده فساد علیه وی را به تاریخ دیگری موکول کرده و ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) را برای این منظور تعیین کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جاکوب زوما که ماه گذشته به خاطر اهانت به دادگاه به ۱۵ ماه حبس محکوم شد و همین امر منجر به موجی از غارت و ناآرامی شد، قرار بود به خاطر پرونده فساد توافق تسلیحاتی دو میلیارد دلاری که منجر به اخراج وی به عنوان معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۵ میلادی شد، در دادگاه حاضر شود.
زوما روز جمعه به خاطر معاینات پزشکی به بیمارستان منتقل شد. مقامات زندان جزئیاتی را از وضعیت وی ارائه نکرده‌اند.
“پیت کوئن”، قاضی دادگاه عالی آفریقای جنوبی دستور این تعویق را صادر کرد اما به تیم زوما دستور داد تا ۲۰ اوت (۲۹ مردادماه) گزارش پزشکی ارائه دهند.
وی همچنین به دولت دستور داد تا به انتخاب خود یک پزشک برای ارزیابی وضعیت جسمانی جاکوب زوما و اینکه آیا وی قادر به حضور در دادگاه هست یا خیر و همچنین ارائه مدارک منصوب کند.
“ویم ترنگوو”، نماینده مرجع ملی پیگرد قانونی در جلسه مجازی دادگاه گفت: ما در حال حاضر در مورد توجیه این تعویق، به ویژه شرایط جاکوب زوما، کاملاً بی‌اطلاع و ناآگاه هستیم.
وی افزود: براساس نامه ارسال شده توسط پزشک جاکوب زوما، او از شرایطی رنج می‌برد که نیاز به اقدامات اضطراری گسترده‌ای دارد که به مدت ۱۸ ماه به تعویق افتاده است. درک این موضوع برای ما بسیار دشوار است که چگونه ناگهان این اوضاع به ناتوانی در حضور در دادگاه تبدیل می‌شود.  
“دالی امپوفو”، وکیل زوما گفت: اوضاع جسمانی و پرونده پزشکی موکلم یک موضوع محرمانه است. این حقیقت که این مشکل ۱۸ ماه وجود داشته، دقیقا دلیلی وخیم شدن شرایط کنونی او به ویژه از زمان حبس است.  
جاکوب زوما ۷۹ ساله ماه گذشته از دادگاه قانون اساسی خواست تا به خاطر شرایط نامعلوم جسمانی‌ که از آن رنج می برد، حکم حبسش را باطل کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari