بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی بلتای بلاروس، آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور در جریان یک کنفرانس خبری در شهر مینسک پایتخت کشورش اظهار کرد، بلاروس از یک "آزمون جدی" بر سر وحدت ملی سربلند بیرون آمده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در این اظهارات تصریح کرد: ما از یک آزمون جدی بر سر وحدت ملی سربلند بیرون آمده‌ایم. ما میدانیم که همه چیز را برای گذراندن این دوره تاریخ جدید با منزلت در اختیار داریم. ما مردمی داریم که تحصیل کرده هستند، انتقادی فکر می‌کنند، متعهد به منافع یک بلاروس مستقل هستند.
لوکاشنکو بیان داشت که سال ۲۰۲۱ در بلاروس به عنوان سال وحدت مردم اعلام شد زیرا بلاروسی‌ها توانستند کشورشان را در جنگ بر سر آینده و انتخاب تاریخی خودشان دست نخورده حفظ کنند.
او همچنین متذکر شد که این امر بدون تقویت جامعه در مسیر تمایلش برای تضمین صلح در سرزمین بومی امکانپذیر نمیشد.
لوکاشنکو خاطرنشان کرد: امروز بلاروس بر خلاف اراده‌اش در معرض توجه کل جهان قرار گرفته و این کشور یک سال دشوار را از سر گذرانده است.
رئیس جمهور بلاروس تاکید کرد، مخالفان این کشور بخش عمده آنچه که اخیرا در بلاروس اتفاق افتاده را تا حد زیادی و به صورت عمدی تحریف کرده و وارونه جلوه داده‌اند.
او گفت: در کشور من سرکوبی وجود نداشته و هرگز وجود نخواهد داشت. من به چنین چیزی احتیاج ندارم. چنین چیزهایی به من نفع نخواهد رساند. استفاده از سرکوب در بلاروس به مثابه شلیک کردن به خود است.
لوکاشنکو گفت که اعتراضات گسترده سال گذشته میلادی در کشورش صلح آمیز نبودند و از قبل برنامه ریزی شده بودند.
او خاطرنشان کرد: وقتی انفجار و مواد محترقه و … وجود داشت پس این قرار بوده چه نوع اقدام صلح آمیزی باشد؟ مشاهده اینکه آنها از کجا آمده‌اند آسان بود. آیا شما می‌خواهید بگویید که این یک پاسخ به خشونت بود؟ خیر. آنها این چیزها را با خودشان به آنجا آوردند. این مربوط به قبل از آنکه خشونت و درگیری شروع شود بوده است. آنها با خودشان چاقو و قمه و مواد منفجره آوردند. چرا آنها چنین چیزهایی آوردند؟ برای آنکه کارهای صلح آمیز بکنند؟ پس بنابراین ما با هر چیزی طرف بودیم بجز اقدامات صلح آمیز.
رئیس جمهور بلاروس اظهار کرد که غرب پشتیبان این اعتراضات بوده است و در اوج این اعتراضات ۴۶۷۰۰ تن به خیابانهای شهر مینسک آمدند.
وی افزود: بلاروس در یک تقاطع واقع است. اگر ما در طول اعتراضات ضعف نشان می‌دادیم تکه پاره می‌شدیم. در نتیجه آن یک جنگ جهانی جدید بروز پیدا می‌کرد.
او تاکید کرد در صورتی که یک جنگ جهانی جدید قریب‌الوقوع به نظر می‌رسید سربازان روسیه ممکن بود در بلاروس مستقر شوند.
او ادامه داد: اگر لازم شود دیگر اینجا صرفا میزبان یک پایگاه روسیه نخواهد بود. همه نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در اینجا استقرار پیدا می‌کنند. در چه شرایطی؟ در شرایطی که یک جنگ جهانی جدید قریب‌الوقوع باشد.
لوکاشنکو بیان کرد که کشورش در مذاکرات با روسیه بر سر سفارش دادن سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ است.
وی افزود: از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواسته شده به ما اجازه دهد که این سامانه را با قیمت عمده و به صورت اعتباری خریداری کنیم. هر چند که سامانه‌های اس-۳۰۰ خوب هستند و ما یاد گرفته‌ایم که چطور آنها را ارتقا داده و بازیابی کنیم، تمایل قدرتمندی به داشتن سامانه‌های اس-۴۰۰ داریم. من مطمئن هستم که ما این سامانه‌ها را کسب خواهیم کرد.
او گفت میزانی از پول اختصاص یافته به ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در بلاروس “صرفه جویی شده” و می‌توان از آن برای خرید این سامانه‌های موشکی استفاده کرد.
او بیان داشت: ما هرگز با این که نزدیکترین ائتلاف را با روسیه داشته باشیم مخالف نبوده‌ایم اما روسیه همواره ما را با فاصله از خود نگه داشته است.
رئیس جمهور بلاروس همچنین از سیاستمداران غربی خواست قبل از اعمال تحریم علیه بلاروس “به دقت فکر کنند”.
او ادامه داد: آنها لازم است قبل از اقدام کردن علیه ما از جمله قبل از اعمال تحریمها شروع به استفاده از مغزشان کرده و به دقت فکر کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari