وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، اولین بار بعد از تصمیم رباط به از سرگیری روابط با اسرائیل، به مراکش سفر کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز اسرائیل، «یائیر لاپید» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، امروز چهارشنبه، فلسطین اشغالی را برای دیداری دو روزه از مراکش ترک کرد. وی بالاترین مقام دیپلماتیک این رژیم است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون به این کشور سفر می کند. همچنین این سفر، دیدار یک مقام سطح بالای صهیونیست پس از توافق انجام شده سال گذشته بین مراکش و این رژیم مبنی بر ازسرگیری روابط، محسوب می شود.
لاپید در این سفر رسماً دفتر همکاری رژیم صهیونیستی در «رباط» پایتخت مراکش را امروز عصر افتتاح و با «ناصر بوریتا» همتای مراکشی خود دیدار خواهد کرد.
سفر لاپید به مراکش حاصل بدعت آمریکا و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور و خیانت برخی کشورهای عربی مبنی بر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. مراکش نیز از جمله کشورهایی بود که روابطش با این رژیم را از سر گرفت، چرا که در سال ۲۰۰۰ و به دنبال وقوع جنبش فلسطینیان موسوم به «انتفاضه دوم»، روابط با اسرائیل را قطع کرده بود.
مقامات رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرده اند که روابط از سر گرفته شده به بالاترین سطح دیپلماتیک ممکن بین دو طرف برسد.
لاپید در همین رابطه گفت: این دیدار تاریخی ادامه دوستی دیرینه، ریشه ها و سنت های عمیقی است که جامعه یهودیان ساکن مراکش دارند حال آنکه شمار زیادی از اسرائیلی ها (ساکن فلسطین اشغالی) هم اصالت مراکشی دارند.
به ادعای وی، این دیدار فرصتی برای فعالیت سیاسی و اقتصادی خواهد بود و تل آویو به کار برای حصول توافق هایی که موجب ورود نوآوری و فرصت ها به سرزمین های اشغالی و کشور مراکش شود، ادامه خواهد داد.
دیدار این مقام بلند پایه رژیم صهیونیستی از مراکش در حالی صورت می گیرد که پیشتر و در پی افشاگری های رسانه ها درباره جاسوس افزار اسرائیلی «پگاسوس»، رادیو رسمی و روزنامه «لوموند فرانسه» فاش کردند که خط تلفن «محمد ششم» پادشاه مراکش و نزدیکان وی هم به این بدافزار آلوده بوده است.
بر پایه این گزارش، یکی از شماره تلفن‌های مندرج در فهرست اطلاعاتی این بدافزار متعلق به پادشاه مراکش بوده است و این در حالی است که ماه‌ها است که مراکش نیز در زمره رژیم‌هایی قرار گرفته که علی رغم اعتراض احزاب سیاسی و مردمی این کشور، اقدام به عادی سازی روابط با اسرائیل کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari