دادگاهی در چین «مایکل اسپاور» تبعه کانادایی را که در سال ۲۰۱۸ بازداشت شده بود، به جرم جاسوسی و تبادل اطلاعات محرمانه با سایر کشورها به ۱۱ سال حبس محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از اسپوتنیک، دادگاه شهر «داندونگ» چین، «مایکل اسپاور» شهروند کانادایی را به جرم جاسوسی و ارائه غیر قانونی اسرار دولتی چین به دیگر کشورها، به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم کرد.
دادگاه داندونگ همچنین اعلام کرد که دارایی های اسپاور به ارزش ۵۰ هزار یوان چین (معادل ۷ هزار و ۷۱۴ دلار آمریکا) مصادره و وی از خاک چین اخراج خواهد شد. این دادگاه اشاره ای به اینکه وی چه زمانی اخراج خواهد شد، نکرد.
مایکل اسپاور همراه با «مایکل کوریگ» دیگر شهروند کانادایی در سال ۲۰۱۸ در چین بازداشت شدند. این بازداشت پس از آن روی داد که کانادا «منگ وانژو» شهروند چینی و مدیر مالی شرکت فناوری «هواووی» را بازداشت کرد که در حال حاضر با استرداد احتمالی به ایالات متحده روبرو است، چرا که متهم به نقض تحریم ها شده است. پکن از این اقدام به عنوان تلاش واشنگتن برای ممانعت از توسعه فناوری های چین یاد کرده است.
در مقابل، اتاوا مدعی است که بازداشت شهروندان کانادایی توسط پکن اقدامی خودسرانه بوده است. «مارک گارنو» وزیر امور خارجه کانادا هم می گوید که آزادی این دو شهروند از بالاترین اولویت برخوردار است.
تصمیم دادگاه چین مبنی بر صدور حکم برای اسپاور یک روز پس از این اعلام شد که این دادگاه حکم اعدام «رابرت شلنبرگ» دیگر شهروند کانادایی را به جرم قاچاق مواد مخدر، تائید کرده بود. زمان دادگاه کوریگ نیز که با اتهامات جاسوسی رو به رو است، هنوز اعلام نشده است.
دولت های غربی و در راس آنها آمریکا همواره اتهاماتی برضد چین و همچنین غول های فناوری این کشور مبنی بر جاسوسی و سرقت اطلاعات از طرق مختلف شامل حملات سایبری مطرح می کنند حال آنکه پکن شدیداً این اتهامات را رد می کند.
پیشرفت های چشمگیر شرکت های فناوری چینی از جمله شرکت هواووی در زمینه فناوری های نوین ارتباطی، دولت های غربی و شرکت های تابعه شان را از پیدا شدن رقیبی قدرتمند که جایگاه آنها را در عرصه فناوری های جهانی به مخاطره می اندازد، به شدت نگران کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari