در حالی که جنبش شبه نظامی طالبان در ادامه پیشروی‌هایش در افغانستان سه ولایت دیگر این کشور را تصرف کرده و کنترلش بر آن را سفت و سخت‌تر ساخته و برای پیشروی به سمت کابل آماده می‌شود، وزیر امور خارجه افغانستان خواستار اعمال مجدد تحریم‌های بین‌المللی بر رهبران طالبان شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از وال استریت ژورنال، با سقوط مراکز ولایات فراه، بغلان و بدخشان افغانستان طی روز سه شنبه، مجموع مراکز ولایات تصرف شده توسط طالبان  به ۹ تا از ۳۴ تا رسید که شامل شهرهای مهمی نظیر قندوز می‌شوند. آنها همچنین به تقویت حلقه خود پیرامون مناطق بزرگ هرات، قندهار و مزار شریف پرداخته‌اند.
حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در مصاحبه‌ای عنوان کرد این حملات ناقض تعهداتی هستند که طالبان بر طبق توافق فوریه ۲۰۲۰ شهر دوحه خطاب به آمریکا در راستای تسریع خروج نظامی آمریکا از افغانستان تقبل کردند که مجوز یک پاسخ بین‌المللی شدید را صادر می‌کنند. او از آمریکا و کشورهای دیگر خواست با احیای تحریم‌های سازمان ملل که با اعمال ممنوعیت‌های مسافرتی علیه رهبران طالبان می‌پردازند و همچنین با استفاده از نیروی نظامی علیه این گروه شبه نظامی، پاسخ دهند.
اتمر بیان داشت: جامعه جهانی نزد یکدیگر آمده تا حملات طالبان علیه شهرها را متوقف کند. این یک تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی است نه فقط یک تهدید علیه افغانستان. حملات به شهرها تبعاتی بی‌ثبات کننده را برای منطقه و جامعه بین‌المللی آن هم نه فقط با فرستادن پناهجویان بلکه همچنین با ورود تعداد بیشتری شبه نظامی خارجی به افغانستان که راه را برای آمدن دیگر گروه‌های تروریستی هموار می‌سازند، در پی خواهد داشت.
وی افزود: طالبان آسیب پذیری ویژه‌ای نسبت به احیای تحریم‌ها دارند زیرا بخش چشمگیری از رهبران این گروه هم اکنون در پایتخت قطر زندگی می‌کنند. او بیان کرد: کل جهان فریب طالبان را خورد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari