وزیر خارجه سودان امروز اعلام کرد که دولت این کشور تصمیم گرفته است همه افراد تحت تعقیب را به دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) تحویل دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «مریم المهدی» (Mariam al-Mahdi) وزیر خارجه سودان امروز چهارشنبه اعلام کرد که دولت این کشور تصمیم گرفته است عمر البشیر را به دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) تحویل دهد.
وزیر خارجه سودان در این باره گفت: کابینه سودان تصمیم گرفته است همه افراد تحت تعقیب را به دیوان کیفری بین‌المللی تحویل دهد.
«بوتاینا دینار» وزیر امور فدرال سودان نیز پیشتر اعلام کرده بود که خارطوم قصد دارد «عمرالبشیر» رئیس جمهور سابق و برخی دیگر از مقامات دولت او را به دیوان کیفری بین المللی تحویل دهد.
تحویل عمر البشیر به دادگاه لاهه، به منزله پایان رسیدگی به اتهام فساد و دیگر جرایم نسبت داده شده به او در دادگاه های سودان خواهد بود.
بشیر و ۳ تن از مقامات دولت او از سوی دیوان کیفری بین المللی به انجام جنایات جنگی، نسل کُشی و دیگر اتهامات حقوق بشری متهم هستند.
این اتهامات طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ به عمر البشیر نسبت داده شد حال آنکه اواخر بهمن ۱۳۹۸، سخنگوی وقت دولت سودان از توافق برای محاکمه وی در دادگاه لاهه خبر داد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari