وزیر امور خارجه عراق در دیدار با سفرای کشورهای عربی و نمایندگان دیپلماتیک در پاکستان خواستار احترام به حاکمیت عراق و توقف نقض آن شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق در حاشیه سفرش به پاکستان با سفرای کشورهای عربی و نمایندگان هیئت‌های دیپلماتیک دیدار و درباره تحولات در سطح کشورهای عربی، منطقه و بین‌المللی و حمایت از تلاش‌ها برای کاهش تنش در کل منطقه گفت‌وگو کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق در این دیدار بر لزوم تلاش بیشتر و هماهنگی بین کشورهای عربی برای مقابله با تلاش‌ها برای ایجاد بحران در روابط بین ملت‌های منطقه و ایجاد تنش تاکید و اشاره کرد که عراق با تروریست‌های داعشی که از کشورهای مختلف جهان آمده بودند در دفاع از خود و به نیابت از تمام جهان مقابله کرد.
وی با اشاره به اینکه عراق اجازه نخواهد داد که به میدان جنگ تبدیل شود، خواستار احترام به حاکمیت عراق و توقف نقض حاکمیت آن شد.
حسین همچنین به پایبندی عراق به حاکمیت خود و تقویت آن از طریق حفظ هماهنگی و ارتباط با طرف‌های مختلف و از طریق اقدامات و تلاش‌های بین‌المللی اشاره کرد.
مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات آتی عراق در موعد مقررش براساس استانداردها و شروطی که اعتماد ملت عراق به اثربخشی مشارکت سیاسی را بازگرداند علاوه بر نشست کشورهای همجوار عراق که اواخر ماه جاری در بغداد برگزار خواهد شد از دیگر محورهای گفت‌وگوی وزیر خارجه عراق با سفرای کشورهای عربی و نمایندگان دیپلماتیک در پاکستان بود.
فؤاد حسین درباره وضعیت امنیتی افغانستان و تاثیر خطرناک آن برای کشورهای منطقه همانطور که در گذشته رخ داد، صحبت کرد.
وی در پایان بر اهمیت روابط با پاکستان در زمینه‌های نظامی و توسعه بخش‌های اقتصاد، آموزش و بهداشت تاکید کرد.
رئیس جمهوری پاکستان: در کنار عراق در جنگ علیه تروریسم و مبارزه با فساد می‌ایستیم
وزیر امور خارجه عراق و رئیس جمهور پاکستان درباره راه های تقویت و توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور در مسائل دارای اهمیت مشترک و آخرین تحولات سیاسی عراق و منطقه رایزنی کردند.

«فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق با «عارف علوی»، رئیس جمهوری پاکستان دیدار و درباره راه‌های تقویت و توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور در مسائل دارای اهمیت مشترک که مهمترین آن مساله امنیت است و موجب تحقق منافع مشترک دو کشور دوست می شود، گفت‌وگو کرد.

دو طرف همچنین بر اهتمام خود به توسعه و تحکیم روابط دوجانبه و اقتصادی بین دو کشور تاکید کردند.
فواد حسین تاکید کرد که عراق به ایجاد شراکت اقتصادی با برخی از کشورهای جهان به منظور بازسازی زیرساخت ها امید دارد.
از سویی دیگر، وزیر امور خارجه عراق و رئیس جمهوری پاکستان همچنین درباره آخرین تحولات سیاسی عراق و منطقه رایزنی کردند.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق در این دیدار تاکید کرد که عراق در آستانه تکمیل مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و سالم است تا به واسطه آن اعتماد مردم به نظام سیاسی را جلب کند.
وی در ادامه بیان کرد که عراق در جهت کاهش شدت تنش‌های منطقه‌ای و تشویق همه طرف‌ها به کنار گذاشتن خشونت و روی آوردن به زبان گفت‌وگو برای تحقق ثبات پایدار در راستای خدمت به ملت‌های منطقه تلاش می‌کند.
از طرفی دیگر رئیس جمهوری پاکستان ضمن تقدیر از حجم روابط پیشرفته بین دو کشور و راه‌های گسترش آن، بر ایستادگی کشورش در کنار دولت عراق در جنگ علیه تروریسم و افراط گرایی و تلاش برای مبارزه با فساد و ساخت نهاد حکومت تاکید کرد و گفت که عراق می‌تواند تاثیر اقتصادی و سیاسی خود را بازگرداند.
رئیس جمهوری پاکستان دیدگاه خود را نسبت به اقدامات جاری در سیاست خارجی عراق بیان و از آن تقدیر کرد و برای نشست آتی کشورهای همجوار عراق در راستای تحقق منافع عراق و منطقه آرزوی موفقیت کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari