وزارت دفاع آمریکا بدون اشاره به خروج غیرمسئولانه نیروهای بیگانه از افغانستان، طالبان را به خشونت متهم کرد و مدعی شد مسئولیت حراست از افغانستان بر عهده نظامیان این کشور است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، جان کربی سخنگوی پنتاگون مدعی است که پیشروی های طالبان و تلاش برای تسلط بر مرکز ولایت های افغانستان، حاکی از تمایل آنها برای کسب حاکمیت از راه توسل به زور و خشونت به جای تعامل از راه مذاکره است.
وی در ادامه مدعی شد که این رویکرد به طور آشکار در تضاد با اظهارات قبلی طالبان مبنی بر تمایل به مشارکت در راه حل سیاسی مبتنی بر مذاکره است.
کربی در نهایت مدعی شد که در درجه نخست، مسئولیت با نیروهای افغان است که تعدادشان از اعضای طالبان بیشتر است و باید از منابعی که در اختیار دارند برای حفظ کنترل کشور استفاده کنند.
وی ادامه داد: کنترل طالبان بر کابل امری غیر قابل اجتناب نیست و نیروهای آمریکایی برای محافظت از دیپلمات‌های ما حضور خواهند داشت.
کربی همچنین افزود: ما متعهد هستیم که تا پایان ماه (آگوست) به دولت افغانستان کمک کنیم و برای پس از آن هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.
منابع اطلاعاتی ارتش آمریکا می‌گویند که دولت واشنگتن بسیار زودتر از آنچه که چند هفته پیش بیم آن می‌رفت؛ خود را آماده سقوط «کابل» پایتخت افغانستان کرده است چرا که وخامت اوضاع امنیتی موجب تجدید نظر در ارزیابی اطلاعاتی قبلی شده است.
طبق آنچه پیشتر پیش بینی می‌شد؛ انتظار می‌رفت کابل ظرف مدت ۶ الی ۱۲ ماه سقوط کند حال آنکه در ارزیابی جدید؛ ادعا می‌شود که سقوط کابل ممکن است ظرف ۹۰ روز اتفاق بیفتد. حتی ادعا می‌شود که این مسئله ممکن است ظرف ۳۰ روز هم رخ دهد.
آمریکا در حالی مسئولیت دفاع از افغانستان را به دولت کابل واگذار کرده که در واقع، خروج غیرمسئولانه اش از این کشور، اصلی ترین دلیل اوضاع نابسامان فعلی است. این در حالی است که طی ۲۰ سال گذشته، آمریکا حضور نظامی در افغانستان را به بهانه هایی مثل مبارزه با تروریسم توجیه می کرد اما با ضعیف نگه داشتن دولت و ارتش افغانستان، در حقیقت نشان داد که قصدی برای برقراری ثبات در این کشور ندارد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.