وزارت خارجه میانمار اعلام کرد، چین بیش از شش میلیون دلار برای تامین مالی ۲۱ پروژه توسعه‌ای به دولت میانمار انتقال خواهد داد. این تازه‌ترین نشانه از آغاز دوباره همکاری تحت حکومت خونتاست که دولت منتخب میانمار را در اول فوریه سرنگون کرد.
 به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، برخلاف کشورهای غربی که خونتای میانمار را بابت نقض دموکراسی و کشتار و حبس مخالفان محکوم کردند، چین موضع نرم‌تری اتخاذ کرده و ثبات و عدم مداخله در امور این همسایه خود را جزو اولویتهایش اعلام کرده است.
در بیانیه وزارت خارجه میانمار آمده است که این اعتبارات از طرف چین برای پروژه‌هایی در چارچوب همکاری مکونگ-لانکانگ اختصاص می‌یابد. براساس این بیانیه، این طرح همچنین شامل تامین واکسن حیوانات، همکاری فرهنگی، کشاورزی، علمی، گردشگری و پیشگیری از بلایا میشود.
طبق این بیانیه، توافق مذکور روز دوشنبه به امضای سفیر چین در میانمار رسید. صفحه فیسبوک سفارت چین هم آن را تایید کرد.
مخالفان خونتای میانمار، چین را به حمایت از این کودتای نظامی که طی آن آنگ سان سوچی، رهبر منتخب عزل و زندانی شد، متهم میکنند. پکن اما با رد این اتهامات تاکید دارد که از دیپلماسی منطقه‌ای برای این بحران حمایت میکند.
کشورهای غربی همچنان برخی از کمکهای اضطراری را برای میانمار تامین میکنند، از جمله ۵۰ میلیون دلار کمکی که واشنگتن سه شنبه برای حمایت از گروه‌های امدادی مسوول مقابله با کرونا در میانمار اختصاص داد. طی سالهای اخیر نفوذ چین در میانمار افزایش یافته و از جمله میتوان به افتتاح خط لوله‌های نفت و گاز در سراسر این کشور و برنامه‌های مناطق اقتصادی و توسعه یک بندر مهم اشاره کرد.
انتهای پیام  

source

توسط jahankhabari