یک عضو بلندپایه سنای آمریکا می گوید ایالات متحده باید حضور نظامی در خاورمیانه را کم کند و اولویت برای ایجاد بازدارندگی در برابر ایران را کنار بگذارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، «کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کنتیکت که ریاست کمیته فرعی «خاور نزدیک، جنوب آسیا، آسیای مرکزی و مقابله با تروریسم» سنای آمریکا را برعهده دارد؛ در مصاحبه با «مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی»، خواستار کاهش حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه (غرب آسیا و شمال آفریقا) ازجمله کاهش کمک های امنیتی به عربستان سعودی و امارات شد.
وی در ادامه افزود که آمریکا باید از اولویت قائل شدن برای ایجاد بازدارندگی در برابر ایران دست بردارد و از ریاض بخواهد که با نفوذ حزب الله در لبنان کنار بیاید.
این سناتور آمریکایی ادامه داد: چقدر برای ایالات متحده مهم است که ایران و عربستان در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده چه سهمی از قدرت در منطقه دارند؟ ما طوری رفتار می‌کنیم که گویی این مساله ای موجودیتی (حیاتی) برای ایالات متحده است. اما مطمئن نیستم که اینطور باشد.
مورفی درباره اینکه ارائه ضمانت‌های امنیتی در راستای بازدارندگی در برابر ایران- ازجمله ایجاد خط قرمزها در مورد آنچه آنها می‌توانند و نمی‌توانند در جایی مانند لبنان انجام دهند- با منافع آمریکا در منطقه سازگاری داشته باشد؛ ابراز تردید کرد و در عین حال مدعی شد: منفعت ما این است که همچنان ایرانی‌ها را تحت فشار قرار دهیم. منفعت ما ادامه همکاری با شرکایمان است اما فکر نمی‌کنم که افزایش چشمگیر حضور امنیتی ایالات متحده در این منطقه جزء منافع ما باشد.
این سناتور آمریکایی که بارها از ادامه سیاست فشار حداکثری علیه ایران انتقاد کرده، در ادامه افزود: گمان می‌کنم که داشتن برخی توافق‌های دیپلماتیک بلندمدت موفق بین ایالات متحده و ایران به ایجاد اعتماد به نفس برای سایر ترتیبات دیپلماتیک اعم از رسمی یا غیررسمی کمک می‌کند و شاید به این ترتیب، تنش در منطقه کاهش یابد.
به گفته وی، به جای افزایش کمک نظامی به کشورهای خلیج فارس که از نظر ایران اقدامی تحریک آمیز است؛ آمریکا باید به برجام بازگردد.
به گفته این عضو دموکرات سنای آمریکا، کاستن از میزان حضور نظامی واشنگتن در منطقه و کمک‌های نظامی این کشور زمینه را برای گفت‌وگوها بین ایران و عربستان فراهم خواهد کرد.
او همچنین گفت که سعودی‌ها باید با این واقعیت کنار بیایند که حداقل در کوتاه مدت، حزب الله بخشی از زیرساخت سیاسی لبنان خواهد بود.
این در حالی است که منابع وابسته به رژیم صهیونیستی مدعی هستند مقام های آمریکایی که در همراهی با «ویلیام برنز» رئیس سیا از فلسطین اشغالی بازدید کردند؛ بر این باورند که شانس بازگشت ایران به توافق هسته ای ۲۰۱۵، اندک است.
به ادعای منابع صهیونیستی، اعضای هیأت آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود گفته اند که انتظار ندارند گفتگوها با ایران به نتیجه مطلوب برسد.
ادعاهای برجامی رژیم صهیونیستی و آمریکا در حالی مطرح می شود که از زمان تحلیف «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور جدید ایران در روز پنجشنبه، دولت آمریکا با به کار بردن عبارت‌هایی چون «منتظریم ببینیم از اینجا به بعد چه می شود» یا «امیدواریم ایران از فرصت دیپلماسی برای بازگشت به میز مذاکره استفاده کند»؛ تلاش می‌کند با انداختن توپ به زمین ایران، این کشور را مسئول عدم حصول نتیجه نهایی در ۶ دور از گفتگوهای برجامی جلوه دهد.
این در حالی است که ایران می‌گوید آمریکایی‌ها به رغم مشتاق نشان دادن خود در مذاکره، عملاً با طرح خواسته‌های نامعقول که در اصل برجام گنجانده نشده به دنبال مانع تراشی هستند. منظور ایران تلاش غرب برای گنجاندن فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران در برجام است.
از سوی دیگر، ایران می‌گوید طرف آمریکایی باید تضمین دهد که دولت‌های آتی واشنگتن با تکرار اشتباه ترامپ، به طور یکجانبه از برجام خارج نخواهند شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari