دفتر دادستان کل نظامی لیبی حکم جستجو برای بازداشت سیف الاسلام قذافی و احضار او به دفترش را صادر کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، در یادداشت دادستان نظامی لیبی آمده با اشاره به پرونده مربوط به جرائم قتل مزدوران روسی شرکت واگنر در جریان حمله معروف به عملیات الکرامه لیبی (در اشاره به نیروهای سرلشکر بازنشسته خلیفه حفتر) در آوریل ۲۰۱۹ دادستان کل نظامی حکم بازداشت و تحویل سیف الاسلام قذافی به دفترش را صادر کرد.
در این یادداشت خطاب به نیروهای مربوطه آمده است می‌توانند از بخش‌های نظامی و امنیتی برای اجرای این دستور کمک بگیرند.
این پس از آن است که سیف الاسلام قذافی پسر معمر قذافی رهبر مخلوع لیبی در مصاحبه‌ای کم سابقه با روزنامه نیویورک تایمز که ۳۰ ژوئیه منتشر شد، آفتابی شد. او در این مصاحبه به احتمال نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: می‌خواهم وحدت از دست رفته لیبی را احیا کنم.
سیف الاسلام قذافی تاکید کرد، اکنون مردی آزاد است و برای بازگشت به سیاست برنامه‌ریزی می کند.
این مصاحبه در ویلایی بزرگ در داخل مجتمعی بسته‌ در الزنتان انجام شده بود.
در سال ۲۰۱۱ بعد از چهار دهه دولت معمر قذافی در جریان خیزش مردمی سقوط کرد و نزدیکان او کشته، تبعید یا زندانی شدند. اما سرنوشت سیف الاسلام قذافی نامعلوم باقی ماند.
در نوامبر ۲۰۱۱ گروه مسلح الزنتان در شمال غربی لیبی او را اسیر و در پی محاکمه‌ای شتابزده حکم اعدام او را در سال ۲۰۱۵ صادر کرد. اما این گروه با این وجود از تحویل او به مقامات یا دادگاه کیفری بین‌المللی به اتهام ارتکاب جرائم ضد انسانی مخالفت و در سال ۲۰۱۷ او را آزاد کرد.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari