خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان عینی از عقب نشینی نیروهای دولتی افغانستان از شهر هرات و تصرف این شهر به دست شبه نظامیان طالبان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، شاهدان عینی و همچنین مقام‌های امنیتی افغانستان شامگاه پنج شنبه به وقت محلی گزارش دادند که با عقب‌نشینی نیروهای دولتی، هرات به تصرف طالبان درآمده است.
هرات سومین شهر بزرگ افغانستان و یازدهمین مرکز ولایتی است که طی یک هفته گذشته به تصرف شبه نظامیان طالبان درآمده است.
یک مقام ارشد امنیتی دولت افغانستان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تأیید کرده است که مقام‌ها و نیروهای دولتی به پادگانی نظامی در خارج از هرات عقب‌نشینی کرده‌اند.
گفتنی است، ساعاتی پیش «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان شامگاه پنج شنبه با انتشار یک پیام توئیتری مدعی شد که نیروهای طالبان ستاد فرماندهی پلیس و ساختمان استانداری هرات را به طور کامل تصرف کرده‌اند و شماری از نیروهای دولتی هم تسلیم این نیروها شده‌اند.
این در حالی است که مقام‌های رسمی هرات هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند.
از سوی دیگر، برخی از خبرنگاران در هرات شامگاه پنجشنبه گزارش دادند که زندان مرکزی هرات از کنترل نیروهای دولتی خارج شده و به تصرف نیروهای طالبان درآمده است.
گفته می‌شود که طالبان قلعه «اختیار الدین» هرات را نیز تحت کنترل خود درآورده‌اند.
این در حالی است که خبرگزاری فرانسه نیز عصر روز پنج شنبه از تصرف شهر غزنی واقع در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب کابل توسط طالبان خبر داد.
این خبرگزاری به نقل از «نصیر احمد فقیری» رئیس شورای ولایتی غزنی نوشت: «می‌توانم تائید کنم که شهر غزنی صبح پنج‌شنبه به دست نیروهای طالبان افتاد. آنها کنترل مناطق کلیدی شهر از جمله دفتر فرمانداری، ستاد فرماندهی پلیس و زندان را در اختیار گرفتند».
به گفته وی، جنگ در برخی نقاط شهر همچنان ادامه دارد. شهر غزنی دهمین مرکز ولایتی است که طی یک هفته اخیر به تصرف نیروهای طالبان درآمده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari