وزیر دفاع انگلیس طی سخنانی، ضمن ناکام خواندن دولت افغانستان در کنترل اوضاع داخلی، نسبت به بازگشت تروریست های القاعده به این کشور هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس طی سخنانی هشدار داد که با نزدیک شدن به وضعیت خروج کنترل افغانستان از دست دولت این کشور، افغانستان تبدیل به مکانی مناسب برای بازگشت شبه نظامیان القاعده خواهد شد.
بن والاس گفت: من کاملاً نگران هستم که کشورهای ناکام به زمین حاصلخیزی برای اینگونه افراد تبدیل شوند.
وی همچنین تاکید کرد که قندهار به عنوان دومین شهر بزرگ افغانستان و همچنین شهر لشکرگاه تقریباً به دست طالبان افتاده‌اند.
لازم به ذکر است، کشور یا دولت ناکام یا تضعیف شده در دابره واژگان علم سیاست، به دولت‌ها یا کشورهایی گفته می‌شود که نظام سیاسی یا اقتصادی در آنها به قدری تضعیف شده باشد، که اوضاع از دست دولت مرکزی خارج شده باشد.
لازم به ذکر است، منابع خبری افغانستان صبح امروز اعلام کردند که وزرای خارجه و دفاع آمریکا در تماس تلفنی با «اشرف غنی» رئیس جمهوری این کشور از وی خواسته‌اند تا برای رسیدن به صلح از مقام خود استعفا دهد.
روزنامه «ماندگار» افغانستان بامداد روز جمعه نوشت که «آنتونی بلینکن» و «لوید آستین» پنجشنبه شب در گفتگوی تلفنی با محمداشرف غنی از وی خواستند تا برای تشکیل دولت انتقالی استعفا کند.
این دو مقام آمریکایی با اعلام اینکه در حال کاهش بیشتر تعداد نیروهای غیرنظامی آمریکا در افغانستان هستند، مدعی شدند که واشنگتن همچنان به حفظ روابط دیپلماتیک و امنیتی قدرتمند با دولت افغانستان متعهد است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari