شماری از مقامات بلندپایه دولت ایالات متحده مدعی شدند که سیطره احتمالی طالبان بر ولایت بلخ، زمینه‌ساز سقوط سریع دولت افغانستان در کابل خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از برخی مقامات بلندپایه این کشور و با توجه به پیشرفت خیره کننده طالبان در فتح جبهه‌های مختلف در برابر ارتش افغانستان، یک گمانه زنی را درباره موعد سقوط دولت افغانستان در کابل منتشر کرد.
به گفته این مقامات، سیطره احتمالی طالبان بر ولایت بلخ زمینه ساز سقوط دولت افغانستان در کابل خواهد بود؛ سقوطی که پیش بینی می‌شود تنها ۳۰ روز به طول بینجامد.
گفتنی است که ساعاتی پیش هم ولایت هرات به دست گروه طالبان سقوط کرد.
شاهدان عینی و همچنین مقام‌های امنیتی افغانستان شامگاه پنج شنبه به وقت محلی گزارش دادند که با عقب‌نشینی نیروهای دولتی، هرات به تصرف طالبان درآمده است.
یک مقام ارشد امنیتی دولت افغانستان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تأیید کرده است که مقام‌ها و نیروهای دولتی به پادگانی نظامی در خارج از هرات عقب‌نشینی کرده‌اند.
ساعاتی پیش «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان (شامگاه پنج شنبه) با انتشار یک پیام توئیتری مدعی شد که نیروهای طالبان ستاد فرماندهی پلیس و ساختمان استانداری هرات را به طور کامل تصرف کرده‌اند و شماری از نیروهای دولتی هم تسلیم این گروه شده‌اند.
این در حالی است که مقام‌های رسمی هرات هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند.
از سوی دیگر، برخی از خبرنگاران در هرات شامگاه پنجشنبه گزارش دادند که زندان مرکزی هرات از کنترل نیروهای دولتی خارج شده و به تصرف نیروهای طالبان درآمده است.
گفته می‌شود که طالبان قلعه «اختیارالدین» هرات را نیز تحت کنترل خود درآورده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari