هیات‌هایی از آمریکا، چین، روسیه و سایر کشورها در نشست دوحه خواستار تسریع روند صلح در افغانستان شده و آن را مساله‌ای با فوریت جدی توصیف کرده و همچنین خواهان توقف سریع حملات از سوی طالبان در این کشور شدند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه مذکور در پی مذاکرات قطر که این مقام‌ها با مذاکره‌کنندگان کابل و نمایندگان طالبان گفتگو و دیدار داشتند، همچنین بر این مساله تاکید شده که جامعه بین‌المللی دولتی در افغانستان را که با زور و نیروی نظامی به قدرت برسد، به رسمیت نخواهد شناخت.
نشست‌های دوحه با هدف پایان دادن به بن بست مذاکرات صلح در حالی برگزار شده که طالبان در سراسر افغانستان حملات خود را تشدید کرده‌اند.
در این بیانیه توقف سریع خشونت‌ها و حملات در داخل و علیه شهرها و مراکز ولایت‌ها خواسته و همچنین به طرف‌های درگیر تاکید شده تا اقداماتی را برای یک سازش سیاسی و آتش‌بس جامع انجام دهند.
زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز گفته که آمریکا خواستار توقف فوری حملات علیه شهرها است.
او همچنین به حل مشکل افغانستان از طریق سیاسی تاکید کرده و هشدار داده دولتی که به زور بر مردم تحمیل شود، یک دولت “منفور” خواهد بود.
شرکت‌کنندگان در نشست‌های دوحه شامل پاکستان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا به کمک برای زیرساخت‌های افغانستان همزمان با دستیابی به سازش سیاسی معتبر در این کشور متعهد شدند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari