یک رسانه آمریکایی از فشار روسیه بر رهبر نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" برای حمایت از سیف الاسلام قذافی در انتخابات این کشور پرده برداشت.
به گزارش ایسنا، بلومبرگ به نقل از سه منبع مطلع در مسکو فاش کرد که روسیه خلیفه حفتر، رهبر نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” را تحت فشار قرار داده است تا از سیف الاسلام قذافی در انتخابات ریاست جمهوری لیبی حمایت کند.
این منابع گفتند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تلاش است تا سیف الاسلام قذافی را به جبهه سیاسی در لیبی بکشاند و با این اقدام آمریکا، اروپا و افزایش قدرت منطقه‌ای ترکیه را به چالش بکشاند و انتظار می‌رود این طرح با حمایت مصر مواجه شود.
بلومبرگ به نقل از سه منبع دیگر در شرق لیبی که به دلیل حساسیت صحنه سیاسی در این کشور نخواستند نامشان فاش شود؛ گزارش داد که خلیفه حفتر نیز درصدد رقابت برای تصدی پست ریاست جمهوری لیبی است.
این شبکه به نقل از دو منبع نزدیک به پوتین تاکید کرد: لیبی برای پوتین، که از نحوه کشته شدن قذافی وحشت زده بود، یک مسئله بسیار شخصی است و او در قبال سیف الاسلام احساس مسئولیت می‌کند.
بلومبرگ در ادامه نوشت که در صورت موفقیت آمیزبودن “حیله” کرملین، بازگرداندن حکومت قذافی به لیبی “جسورانه‌ترین” اقدام پوتین تا کنون خواهد بود. روسیه از حمایت مصر از طرح خود اطمینان دارد و به طور ضمنی توسط ایتالیا نیز پذیرفته شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari