وزارت برق عراق در حالی از حمله به شبکه تأمین کننده برق شبکه آب منطقه کرخ بغداد خبر داد که الکاظمی نشست ویژه امنیتی درباره حمله به دکلهای برق در این کشور تشکیل داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری واع عراق، وزارت برق عراق از حمله به شبکه تأمین کننده برق شبکه آب منطقه کرخ بغداد خبر داد.
در بیانیه رسمی این وزارتخانه آمده که شبکه‌های برق «کرخ ـ نصر» و «کرخ ـ طارمیه» صبح امروز هدف حملات خرابکارانه تروریستی با انفجار بمب‌های دست‌ساز قرار گرفته است.
این بیانیه افزوده که این حمله باعث آسیب دیدن یک دکل حامل این دو خط در نزدیکی شبکه آب کرخ شده است.
در این بیانیه تأکید شده که تلاش تکنیسین‌ها برای تعمیر شبکه برق به صورت فوری آغاز شده است.
وزارت برق عراق افزوده که حمله به زیرساخت‌های اساسی کشور و تخریب دوباره آنچه تعمیر شده نشان‌دهنده تلاش تروریست‌ها برای محروم کردن مردم عراق از زندگی است و تأکید کرده که این وزارتخانه در حالت آماده‌باش کامل است و همه توان خود را برای بازسازی خرابکاری‌ها وقف کرده است.
در همین راستا جلسه فوق‌العاده امنیتی به ریاست «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق برگزار شد.
الکاظمی در این جلسه بر ضرورت طراحی نقشه‌های امنیتی و اطلاعاتی تازه برای جلوگیری از حمله به دکل‌های برق و جلوگیری از تکرار این حملات تأکید کرد و خواستار تشکیل کمیته بحران در این باره شد.
او گفت که تولید برق عراق رکوردهای تازه ای ثبت کرده اما تروریست ها و خرابکاران نمی خواهند که این وضعیت ادامه یابد.
این درحالی است که قبلا، عبدالخالق العزاوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که ۵۰ درصد از حملات به خطوط برق با ابهام همراه است.
وی افزود: دامنه حملات به دکل‌های برق در عراق طی دو هفته گذشته به میزان ۳۵ درصد تشدید شده است و این بالاترین رقم از سال ۲۰۰۳ محسوب می‌شود به طوری که ۱۱ خط انتقال برق به طور مستقیم هدف قرار گرفته است.
العزاوی گفت که این حملات با بمب یا کارگذاشتن مین بوده است.
این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرد: ۵۰ درصد از حملات مشکوک است. معقول نیست که همه این حملات کار داعش باشد. برخی از حملات برنامه‌ریزی شده با هدف ایجاد نارضایتی عمومی یا به منظور بهره برداری خاص است.
وی بیان کرد: تحقیقات ادامه دارد و امیدواریم که طی روزهای آتی به نتایج مهمی برسیم.
گفتنی است، طی روزهای اخیر، شبکه برق عراق هدف حملات و عملیات‌های تروریستی فراوانی قرار گرفته است. این حملات تروریستی موجب شده است تا بحران برق در عراق بیش از پیش تشدید شود.
سناریوی انفجار دکل‌های برق در عراق همچنان ادامه دارد. تروریست‌های تکفیری داعش به تازگی عملیات خرابکارانه جدیدی را علیه دکل‌های برق انجام دادند.
بر اساس این گزارش، تروریست‌های تکفیری داعش ۷ دکل برق در استان کرکوک را هدف قرار داده و آنها را منهدم ساختند. بدین ترتیب، شمار دکل‌های برق تخریب شده در طول هفته گذشته در استان‌های نینوا، کرکوک و صلاح‌الدین به ۲۷ دکل رسیده است.
پیشتر هم جنبش «کتائب حزب الله» عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: طبق اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم عربستان سعودی در عملیات تخریب دکل‌های برق عراق دست دارد.
حزب الله عراق در بیانیه مذکور تصریح کرده است: هدف عربستان سعودی از عملیات تخریب دکل‌های برق عراق، ایجاد هرج و مرج در این کشور است. در واقع، سعودی‌ها به دنبال احیای داعش در عراق هستند.
در بیانیه کتائب حزب الله عراق آمده است: در حال حاضر ریاض تلاش می‌کند تا خود را به عنوان ناجی در بحران کنونی عراق جلوه دهد. این در حالی است که هدف اصلی و اساسی سعودی‌ها از این اقدام، ترمیم چهره مخدوش خود نزد افکار عمومی عراق است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari