نخست وزیر کانادا قصد دارد تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ و با هدف تایید از سوی رای‌دهندگان برای برنامه‌های پر هزینه دولت به منظور مقابله با کرونا، انتخابات زودهنگام برگزار کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا قرار است روز یکشنبه خبر برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کند. معاون‌های او چندین ماه پیش گفته بودند که لیبرال‌های حاکم در کشور به دنبال انتخابات پیش از پایان ۲۰۲۱ هستند و دو سال زودتر می‌خواهند انتخابات را برگزار کنند.
ترودو تنها دارای دولت اقلیت است و برای اعمال قانون به احزاب دیگر متکی است و در ماه‌های اخیر از آنچه مانع مخالفان می‌نامد، شکایت کرده است.
لیبرال‌ها به دلیل برنامه‌های حمایتی از افراد و مشاغل در مقابل کرونا بدهی زیادی به دولت تحمیل کرده‌اند. آنها قصد دارند تا ۸۰ میلیارد دلار دیگر که سه تا چهار درصد تولید ناخالص ملی است در سه سال آتی به اقتصاد کشور تزریق کنند.
ترودو در سال ۲۰۱۵ با کسب اکثریت در مجلس ۳۳۸ کرسی پارلمان کانادا نخست وزیر شد اما در سال ۲۰۱۹ پس از انتشار تصاویری قدیمی مربوط به پوشیدن ماسک سیاهرنگ، دولت او اکثریت را در پارلمان از دست داد.
احزاب اپوزیسیون می‌گویند که انتخابات هم غیرضروری و هم خطرناک است و علت آن را هم موج چهارم کرونا می‌دانند.
لیبرال‌ها می‌دانند که این انتخابات یک قمار برای آنهاست و با توجه به نظرسنجی‌های اخیر، این حزب اکثریت را ندارد و به دلیل موج چهارم کرونا در کشور، خطر زیادی جان مردم را برای رای دادن در حوزه‌های رای‌گیری تهدید می‌کند.
بر اساس نظرسنجی موسسه ” Abacus” که روز پنجشنبه انجام شد، لیبرال‌ها ۳۷ درصد و حزب محافظه‌کارها ۲۸ درصد را در انتخابات کسب می‌کنند.
این نظرسنجی در بازه زمانی ششم تا یازدهم اوت ۲۰۲۱ و از ۳۰۰۰ نفر انجام شد. لیبرال‌ها در حال حاضر ۱۵۵ کرسی از ۳۳۸ کرسی را در اختیار دارند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari