وزیر خارجه ایتالیا امروز شنبه از تدارکات کشورش برای هر تحولی در افغانستان و بررسی تخلیه کارکنان سفارتخانه‌اش در کابل و شهروندانش خبر داد.
به گزارش ایسنا، لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا در مصاحبه با روزنامه کوریره دلا سرا گفت: من این مساله را با ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در میان گذاشته‌ام. در وزارت خارجه ما اوضاع را ۲۴ ساعته با همکاری نزدیک با سفارتمان در کابل، وزارتهای دفاع و کشور و همچنین سازمان اطلاعات دنبال میکنیم. اولویت، تضمین امنیت هموطنان ماست.
وزیر خارجه ایتالیا گفت، منابعی که کشورش برای نیروهای امنیتی افغان ارسال میکند ممکن است به دست پرسنل افغان در هیات دیپلماتیک ایتالیا و ارتش در کابل برسد.  
دی مایو با اشاره به اینکه در صورت تخلیه، سفارت ایتالیا از رم به کارش ادامه خواهد داد، گفت: ما برای هر تحولی آماده هستیم، از جمله تخلیه. ما باید به فکر امنیت کارکنان سفارتمان و هموطنانمان باشیم. در صورت نیاز با کمک وزارت دفاع، همه را فورا و به صورت امن به ایتالیا منتقل میکنیم.
در اواخر ژوئیه، ایالات متحده و چندین کشور اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا با صدور بیانیه مشترکی از طالبان خواستند تا فورا حملاتش را در افغانستان متوقف کند و همچنین کشتارهای آن در سراسر این کشور را محکوم کردند.
آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی تعطیلی سفارتخانه‌هایشان را در کابل اعلام کرده و از شهروندان خواسته اند تا فورا این کشور جنگ زده را که طالبان در آن در حال پیشروی است، ترک کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari