تصمیم مهره غرب در لبنان در حذف یارانه سوخت، منجر به خشم عمومی شده است و شهروندان در اعتراض به این تصمیم، به بستن مسیرهای مواصلاتی در مناطق مختلف دست زدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، روسیاالیوم گزارش داد: بحران حامل‌های سوخت در لبنان در حال شدت گرفتن است و شرکت‌های واردکننده به دلیل اختلاف میان دولت و بانک مرکزی درباره لغو یارانه سوخت، این ماده را توزیع نمی‌کنند.
در اعتراض به کمبود سوخت و عدم توزیع آن از سوی جایگاه‌داران، شهروندان لبنانی با خاموش کردن خودروهای خود در وسط اتوبان دست به مسدود کردن مسیرهای مواصلاتی در منطقه شکا زدند که منجر به بروز ترافیکی سنگین در این منطقه شد.
همچنین در منطقه بیت الشعار، اتوبان انطلیاس و بلوار میرنا الشالوحی نیز معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها اقدام به بستن مسیرها کردند.

بحران سوخت در لبنان و شدت گرفتن اعتراضات به تصمیم ریاض سلامه
پیش از این، روزنامه النهار خبر داده بود که رانندگان خشمگین شب را در خودروهای خود در برابر جایگاه‌های سوخت سپری کردند و مسیر زوق مصبح-کسروان را مسدود کردند که منجر به حضور نیروهای ارتش و بازگشایی آن شد.
همچنین در اتوبان البترون به دلیل صف طولانی خودورها برای سوختگیری ترافیکی چندین کیلومتری تشکیل شده است.
لبنان با بحران فزاینده سوخت دست به گریبان است که علاوه بر مشکلات در تأمین سوخت خودروها منجر به بروز قطعی جریان برق در همه مناطق این کشور برای ساعاتی طولانی شده است لبنان با بحران فزاینده سوخت دست به گریبان است که علاوه بر مشکلات در تأمین سوخت خودروها منجر به بروز قطعی جریان برق در همه مناطق این کشور برای ساعاتی طولانی شده است.
بانک مرکزی لبنان چهارشنبه شب گذشته تصمیم گرفت تا یارانه سوخت را حذف کند؛ امری که منجر به خشم افکار عمومی شده است و شهروندان در اعتراض به این تصمیم دست به بستن مسیرهای مواصلاتی در مناطق مختلف زدند.
چهارشنبه شب ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان در اطلاعیه ناگهانی از لغو یارانه‌های سوخت در این کشور خبر داد.
در این اطلاعیه ضمن اینکه مسئول اعلام قیمت فرآورده‌های سوختی وزارت انرژی لبنان اعلام شد اشاره شده است قیمت فرآورده‌های سوختی بر اساس نرخ ارز در بازار آزاد خواهد بود.
جبران باسیل رئیس بزرگترین فراکسیون مسیحی مجلس لبنان و حزب مسیحی جریان ملی آزاد هم در نطقی تلویزیونی اعلام کرد: «ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی است و نه رئیس جمهور لبنان، تصمیم یکجانبه او، نقض تصمیم دولت درباره حذف تدریجی یارانه‌هاست تصمیم او کشور را فلج می‌کند».

بحران سوخت در لبنان و شدت گرفتن اعتراضات به سبب تصمیم ریاض سلامه
جایگاه داران سوخت و نانوایی‌ها هم در اعتراض به تصمیم بانک مرکزی لبنان دست به اعتصابی هماهنگ زدند. از بازار لبنان هم خبر می‌رسد قیمت تمامی کالاها و خدمات به شکل افسار گسیخته‌ای در حال افزایش است و هیچ نهادی قادر به کنترل قیمت‌ها و سامان دهی این وضع نیست.
«شوقی عواضه» تحلیلگر سیاسی معتقد است: «مسئولان لبنانی با لجبازی کشور را در وضعیت خطرناکی قرار دادند، این اقدام ریاض سلامه، بخشی از پازل فشار به میشل عون رئیس جمهور برای کوتاه آمدن از موضع او درباره وزرای دادگستری و کشور در کابینه جدید است، این فشار برای مردم غیر قابل تحمل است» «شوقی عواضه» تحلیلگر سیاسی معتقد است: «مسئولان لبنانی با لجبازی کشور را در وضعیت خطرناکی قرار دادند، این اقدام ریاض سلامه، بخشی از پازل فشار به میشل عون رئیس جمهور برای کوتاه آمدن از موضع او درباره وزرای دادگستری و کشور در کابینه جدید است، این فشار برای مردم غیر قابل تحمل است».
حسان دیاب، نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان هم گفت: «تصمیم ریاض سلامه برخلاف قانون مجلس لبنان و نیز برخلاف سیاست‌های دولت برای هدفمندسازی یارانه‌هاست».
کارشناسان اقتصادی پیش بینی می‌کنند که بعد از حذف یارانه سوخت در لبنان و عرضه آن به نرخ آزاد قیمت هر لیتر بنزین حدود ۴ برابر افزایش پیدا می‌کند که این امر به شدت موجب نارضایتی مردم شده است. کارشناسان معتقدند ریاض سلامه با این تصمیم خواسته شرکای غربی‌اش را اجرا کرده است.
بر اساس یک مطالعه صورت گرفته از سوی یک شرکت خصوصی در لبنان، توقف یارانه سوخت، موجب افزایش شدید قیمت سوخت می‌شود به گونه‌ای که قیمت یک گالن ۲۰ لیتری بنزین حدود ۷۵ هزار لیره لبنان به ۳۳۶ هزار لیره خواهد رسید در حالی که حداقل دستمزد در لبنان به ۶۷۵ هزار لیره در ماه می‌رسد.
این مطالعه همچنین حاکی از آن است که قیمت یک گالن ۲۰ لیتری مازوت (گازوئیل) از ۵۷ هزار لیره به ۲۷۹ هزار لیره خواهد رسید.
فعالان شبکه‌های اجتماعی در لبنان همزمان با اعتراضات این اقدام بانک مرکزی لبنان را محکوم کرده و آن را سیلی معیشتی بزرگی به ملت لبنان دانستند.
بانک مرکزی لبنان پیشتر یارانه واردات سوخت را بر اساس هر دلار به قیمت ۳۹۰۰ لیره لبنان تأمین می‌کرد و این در حالیست که قیمت هر دلار در بازار سیاه، طی روزهای گذشته از ۲۰ هزار لیره فراتر رفت.
ناظران می‌گویند افزایش قیمت سوخت موجب افزایش قیمت کالاها و سایر خدماتی که از سوخت در تولید از جمله کارخانه‌ها، نانوایی‌ها و مولدهای برق استفاده می‌کنند، می‌شود.
این تصمیم رنج لبنانی‌ها را افزایش می‌دهد که نزدیک به دو سال است از بدترین بحران اقتصادی در تاریخ کشورشان رنج می‌برند؛ بحرانی که باعث افزایش نرخ فقر و سقوط قدرت خرید اکثر مردم شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari