رئیس بانک مرکزی لبنان خطاب به مسوولان سیاسی این کشور با تاکید بر اینکه هدف از لغو یارانه سوخت "کودتای سیاسی" و یا ممانعت از تشکیل کابینه نیست، گفت: تامین بودجه واردات از منابع ذخیره نیازمند تصویب قانونی در پارلمان است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان تاکید کرد: هدف از تصمیم برای لغو یارانه سوخت کودتایی سیاسی و یا ممانعت از تشکیل کابینه نیست، خطاب به دولت لبنان گفت: به کابینه بروید و اجازه دهید ما تمامی این دلارها را هزینه کنیم و گازوئیل بیاوریم، مسوولیت ما این است که بودجه را تامین کنیم، قانون آن را در اختیارمان قرار دهید تا بودجه را تامین کنیم، اگر می‌خواهید از ذخایر استفاده کنیم ما آماده‌ایم اما ابتدا به ما مشروعیت بدهید.
رئیس بانک مرکزی لبنان در ادامه اظهار کرد: ذخایر موجود در بانک مرکزی به خط قرمز رسیده و بانک امروز مجبور است حمایت مالی از این موارد را قطع کرده و جایگزینی برای آن ارائه کرد، جایگزین این است که پارلمان با تصویب قانونی به بانک مرکزی اجازه دهد از دستورالعمل‌های الزام‌آوری برای تامین بودجه سوخت استفاده کند.
سلامه ضمن افشای اینکه ذخایر لبنان به ۱۴ میلیارد دلار رسیده، گفت: حل این بحران با تصویب قانون و یا تشکیل کابینه ای جدید با برنامه اصلاح ممکن است، زمانی که معتقد بودیم اصلاحاتی صورت خواهد گرفت، در اشتباه بودیم.
او با تاکید بر اینکه همه از دولت گرفته تا پارلمان و رئیس جمهور از تصمیم برای لغو یارانه سوخت مطلع بودند، گفت: اینکه برخی تصور می‌کنند رئیس بانک مرکزی این تصمیم را به شکل انفرادی گرفته، نادرست است، در واقع این شورای مرکزی است که سیاست‌ها را تصویب می‌کند و من ملزم به اجرای تصمیمات شورای مرکزی هستم.
سلامه افزود: قابل قبول نیست که ۸۲۰ میلیون دلار برای سوخت وارد کنیم اما نه از گازوئیل خبری باشد نه بنزین و نه برق، ما فکر می‌کردیم با ۸۲۰ میلیون دلاری که برای سوخت اختصاص دادیم، نیاز سه ماه ما برطرف خواهد شد اما تجار مسؤول توزیع غیرمنطقی کالاها هستند به شکلی که کالاهای وارده تنها برای یک ماه کفایت کرد و این اصلا قابل قبول نیست.
وی ضمن آرزوی اینکه کابینه امروز و نه فردا تشکیل شود، گفت: بانک لبنان از سیاست به دور است، ما جایگاه خود را می‌دانیم و در عرصه سیاسی دخالت نمی‌کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.