رئیس جمهور کره جنوبی امروز (یکشنبه) پیشنهاد داد که سئول و پیونگ‌یانگ صلح را در شبه‌جزیره کره نهادینه کنند و یک سیستم اعتمادسازی به سبک آلمان در مورد هدف بلندمدت‌تر اتحاد مجدد ایجاد کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، مون جائه-این، رئیس جمهور کره جنوبی این اظهارات را در نطق روز آزادی به مناسبت هفتاد و ششمین سالروز استقلال شبه جزیره کره از حکومت استعماری ژاپن بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ میلادی پس از جنگ جهانی دوم مطرح کرد.
وی گفت: نهادینه کردن قاطعانه صلح در شبه‌جزیره کره قطعا به نفع هر دو کره خواهد بود.
مون جائه-این ضمن توصیف این جدایی به عنوان بزرگ‌ترین مانع مسدودکننده رشد، رفاه و صلح دائمی، تاکید کرد که دو کره می‌توانند از تاریخ آلمان درس بگیرند.
وی افزود: کره جنوبی و کره شمالی همچنین می‌توانند موانع را رفع کنند و یک “مدل شبه‌جزیره کره” ایجاد کنند که در آن با یکدیگر همزیستی کنند و برای رفاه شمال شرق آسیا با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند اگرچه دستیابی به اتحادمجدد زمان بیشتری خواهد برد.
مون جائه-این تصریح کرد: هنگامی که ما بتوانیم به جای وجود داشتن به عنوان یک کشور جزیره‌ای با قاره ارتباط برقرار کنیم، مزایا و سودی که جمهوری کره می تواند از آن برخوردار باشد بسیار بیشتر خواهد بود.   
وی افزود: اگر ما با انرژی و به طور خستگی‌ناپذیر صلح در شبه‌جزیره کره را تصور کنیم، تصورات ما می‌توانند فراتر بروند و در سراسر اوراسیا گسترش یابند. اگر دست از تلاش برای آشتی و همکاری نکشیم، این مانع و سد سرسخت نهایتا فرو می پاشد و امیدها و رفاه جدیدی فراتر از رویاهای ما آغاز خواهند شد.   
رئیس جمهور کره جنوبی اظهار داشت: امسال سی‌امین سالروز الحاق مشترک دو کره به سازمان ملل است؛ یک سال پس از آنکه آلمان شرقی و غربی پس از 45 سال جدایی به اتحاد مشترک دست یافتند.
همزمان با اینکه همکاری‌های بین‌مرزی به ویژه در بحبوحه پاندمی کرونا مهم‌تر شده است، وی بار دیگر از کره شمالی به عنوان یکی از اعضای “جامعه زندگی آسیای شرقی” خواست تا به ابتکارعمل همکاری شمال شرق آسیا برای بهداشت عمومی و کنترل بیماری‌های مسری و عفونی بپیوندد.
این اظهارات مون جائه-این در حالی مطرح شدند که کره شمالی قویا به مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا معترض است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.