آژانس آوارگان سازمان ملل اعلام کرد، بیشترین قربانی درگیری‌ها در افغانستان زنان و کودکان آواره هستند.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه ینی شفق، سخنگوی این آژانس در یک نشست خبری در ژنو گفت: ما به ویژه نگران تاثیر این درگیری‌ها بر زنان و دختران هستیم. حدود ۸۰ درصد از تقریبا 250 هزار افغانی که از پایان ماه مه مجبور به فرار شده‌اند، زن و کودک هستند.
در کل حدود ۴۰۰ هزار تن مجبور شدند از آغاز سال جاری میلادی خانه و کاشانه خود را ترک کنند و به ۲.۹ میلیون افغانی ملحق شوند که در داخل افغانستان بی خانمان و آواره هستند.
وی با بیان اینکه درگیری‌ها در افغانستان در ۳۲ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور گزارش شده، تاکید کرد که آژانس آوارگان سازمان ملل نسبت به بحران انسانی در این کشور به شدت هشدار می‌دهد. سازمان ملل در افغانستان همچنان خواستار آتش‌بس دائم و سازشی قابل مذاکره است که به نفع مردم این کشور باشد.
سخنگوی این آژانس همچنین گفت: تلفات انسانی ناشی از خشونت‌های اخیر در افغانستان زیاد است. هیات کمک‌رسان سازمان ملل در افغانستان هشدار داده که بدون کاهش خشونت‌ها در این کشور، افغانستان شاهد بیشترین و بالاترین آمار تلفات مستند شده غیرنظامی در یک سال از زمان آغاز ثبت آن توسط سازمان ملل است.
این آژانس سازمان ملل همچنین به جامعه بین‌الملل تاکید کرد تا به سرعت اقداماتی را برای حمایت از واکنش‌ها به بحران اخیر آوارگی در افغانستان انجام دهد و سخنگوی آن گفت: تیم‌های ما ارزیابی کرده‌اند که ۴۰۰ هزار تن در داخل این کشور بی خانمان شده‌اند. این افراد به سرپناه، آب آشامیدنی، غذا و دارو نیاز دارند. کشورهای همسایه افغانستان باید مرزهای خود را باز نگه دارند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari