یک نهاد کره شمالی امروز یکشنبه خواستار عذرخواهی صادقانه ژاپن و جبران خسارت بابت اشتباهات و قساوتهای آن در دوران حاکمیت استعماری بر شبه جزیره کره بین سالهای ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، بیانیه “کمیته کره در زمینه اقدامات برده‌داری جنسی برای ارتش ژاپن و تعیین قربانیان” و اعلام این درخواست، از طریق آژانس خبری مرکزی کره (کی.سی.ان.ان) به مناسبت روز آزادسازی شبه جزیره کره از حاکمیت ژاپن منتشر شد.
این کمیته اعلام کرد: هر جایی که پای نیروهای متخاصم امپریالیستی ژاپن رسید، بقایای مردم کره دیده میشود و حرفی از آن در ژاپن نیست و هیچ چیز نمیتواند از درد آنها بکاهد. جدای از عذرخواهی و ابراز ندامت از جرایم علیه بشریت به دست امپریالیستهای ژاپنی، کشور ژاپن سیاست خصمانه‌ای را در قبال کره شمالی در پیش گرفت و سال به سال تحریمها علیه آن را تمدید کرد.  
این کمیته گفت که چنین رفتاری به وضوح ثابت میکند که ژاپن “هیچ وجدان گناهکاری در رابطه با تجاوزات گذشته خود ندارد و در عوض وقتی ادعا میکند ‘رهبر آسیاست’ نشان میدهد که هیچ ابایی از بازگشت به آن گذشته ندارد.”
در بیانیه این کمیته آمده است: ما قطعا خسارت انسانی، مالی و روحی که ژاپن با بیش از ۴۰ سال اشغال کره به مردم کره تحمیل کرد، بررسی میکنیم و باید آن را مجبور به پرداخت بهای جرایمش کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari