ابراز تمایل دفتر سیاسی طالبان برای گفتگو درباره تشکیل دولت فراگیر و گمانه زنی در خصوص واگذاری کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل به آمریکا از تازه ترین تحولات افغانستان به شمار می رود.
به گزارش خبرگزاری مهر، افغانستان این روزها شاهد تحولات مهمی است که صدر اخبار رسانه‌های جهان است. همزمان با خروج اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این کشور و تصرف ارگ ریاست جمهوری کابل به وسیله طالبان، این گروه از پایان جنگ در این کشور خبر داده است.
محمد نعیم سخنگوی طالبان که شامگاه با شبکه الجزیره صحبت می‌کرد، گفت‌: الحمدلله جنگ در کشور به پایان رسیده است. وی گفت: امروز روز بزرگی برای مردم افغانستان و مجاهدین است. آنها شاهد به ثمر رسیدن فداکاری‌های بیست سال گذشته هستند.
دیپلماتهای ترکیه در افغانستان می مانند
مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: نمایندگی های ترکیه در افغانستان به فعالیت و خدمات خود ادامه خواهند داد.
وی تاکید کرد: هرگونه تدابیر لازم برای تامین امنیت دیپلماتها و شهروندان ترکیه در افغانستان اتخاذ شده است.
وزیر امور خارجه ترکیه این مطلب را در بازگشت از سفر الجزایر عنوان کرد و درباره آخرین تحولات افغانستان گفت: از ابتدا اقدامات احتیاطی و تدابیر لازم در مورد تامین امنیت جانی دیپلماتها و تمامی همکارانمان را اتخاذ کردیم.
اوغلو افزود: در تماس تلفنی که همکارانمان در کابل با حدود ۱۵۰۰ شهروند، تجار و مدیران‌ ترک مقیم افغانستان و اقامت داشتند برای تخلیه شهروندانمان و یا تامین امنیت برای ماندشان اعلام آمادگی کردیم و از اینرو مشکلی نداریم.
چین: به دنبال روابط دوستانه با طالبان هستیم
چین روز دوشنبه در واکنش به تحولات افغانستان اعلام کرد که به دنبال «روابط دوستانه» با گروه طالبان است. پکن همچنین از «فعالیت عادی» سفارت چین در کابل خبر داد.
ادعای حضور غنی در عمان برای فرار به آمریکا
برخی رسانه ها مدعی هستند که اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان که ساعاتی بعد از تسلیم کابل به نیروهای طالبان، از این کشور گریخت؛ اکنون در عمان است و قصد دارد این کشور را هم به مقصد آمریکا ترک کند.
البته ادعا می شد که او بعد از فرار از افغانستان، به تاجیکستان پناه برده که دولت دوشنبه این موضوع را تکذیب کرد. در ادامه ادعا شد که او راهی ازبکستان شده است.
به هر حال، اطلاع دقیقی از سرنوشت او که از سوی بسیاری از افغان ها به خیانت متهم است، در دست نیست.
تیراندازی در پی ازدحام جمعیت در فرودگاه کابل
سقوط کابل به دست طالبان و فروپاشی دولت «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق افغانستان، موجب هراس و سراسیمگی شهروندان این کشور شده و وضعیت در کابل را غیر عادی کرده است.
هزاران نفر از شهروندان کابل به قصد خروج از افغانستان به سمت فرودگاه کابل هجوم آورده‌اند و اکثر آنها بدون پاسپورت و روادید در این فرودگاه حاضر شده‌اند.
همه اینها در حالی است که تمام کارمندان فرودگاه کابل وظایف شان را ترک کرده‌اند و هیچ فردی مانع حضور مردم در خط پرواز نمی‌شود.
یکی از ویدئوهای منتشره شده، حضور نیروهای آمریکایی در فرودگاه کابل را در حالی که به تردد شهروندان کاری نداشتند، نشان می دهد، اما بنا بر برخی گزارش‌ها، نظامیان آمریکایی برای مهار موج جمعیت، متوسل به زور شده و اقدام به تیراندازی کرده اند.
ضمیر کابلوف: در به رسمیت شناختن طالبان عجله‌ای نداریم
«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان، اعلام کرد که مسکو عجله‌ای برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان ندارد.
وی گفت: عجله‌ای درباره به رسمیت شناختن (طالبان) نداریم. منتظر می‌مانیم تا ببینیم که این رژیم چگونه رفتار خواهد کرد.
کابلوف همچنین درباره بیانیه طالبان مبنی بر اینکه آنها منتظر واگذاری کامل قدرت هستند و هر گونه فرصت تشکیل دولت موقت را رد کرده اند، گفت: تقصیر چیزی که آنها (طالبان) اکنون می‌گویند به گردن اشرف غنی (رئیس جمهور سابق افغانستان) به علت تعویق انداختن و امتناع از انجام گفتگوها (با طالبان) به مدت یک سال است. او (اشرف غنی) همه چیز را از دست داده است.
نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه با این وجود، جهت ایجاد روابط دوستانه بین مسکو و رهبری جدید در افغانستان، ابراز امیدواری کرد.
نخستین روز حضور طالبان در کابل پس از ۲۰ سال
پایتخت افغانستان امروز پس از ۲۰ سال دوباره شاهد حضور طالبان است. طالبان در نقاط مختلف شهر پست‌های ایست و بازرسی دایر کرده اند و خودروها و افراد مشکوک را بازرسی و سلاح را جمع آوری می‌کنند.
هنوز در مقایسه با روزهای قبل تردد مردم در خیابان‌ها کم است و گویا مردم احتیاط می‌کنند. طالبان بیانیه داده و گفته است؛ کسانی که با اشغالگران در این ۲۰ سال کار کرده اند مورد عفو عمومی قرار می‌گیرند.
طالبان تا نیمه‌های شب گذشته بر تمام نقاط پایتخت مسلط شدند و در خیابان‌ها و مقابل نمایندگی‌های سیاسی نگهبان گذاشتند.
رؤسای جمهور روسیه و ازبکستان درباره افغانستان گفتگو کردند
«ولایمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «شوکت میرضیایف» همتای ازبکستانی وی، در تماس تلفنی، وضعیت افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
به گفته کرملین، در این تماس، وضعیت افغانستان با جزئیات بررسی شد و طرفین توافق کردند که نهادها و وزارتخانه‌های روسیه و ازبکستان، همکاری در این زمینه را افزایش دهند.
همچنین پوتین و میرضیایف هم بر ادامه تماس درباره تحولات افغانستان تاکید کردند.
آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می‌گیرد
وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را در دست می‌گیرند.
این دو وزارتخانه اعلام کردند در حال تکمیل گام‌هایی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی هستند تا خروج امن کارکنان آمریکایی و متحدان را از افغانستان با پروازهای نظامی و غیرنظامی ممکن سازند.
سهیل شاهین: خواهان گفتگو برای تشکیل دولت فراگیر هستیم
سهیل شاهین عضو دفتر سیاسی گروه طالبان اعلام کرد: ما خواهان گفتگو برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان هستیم.
برای آگاهی از تحولات پیشین افغانستان اینجا را کلیک کنید.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari