حزب‌الله لبنان به انفجار کانتینرهای سوخت در شمال لبنان واکنش نشان داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، حزب‌الله‌ لبنان اعلام کرد: به فرماندهی ارتش و ساکنان منطقه عکار و روستاها و خانواده‌های شهیدان این حادثه از غیرنظامیان و نظامیان گرمترین تسلیت‌ها و ابراز همدردی خود را ابراز می‌داریم و برای شهیدان رحمت خداوند و برای خانواده‌هایشان صبر مسئلت می‌کنیم. همانطور برای مجروحان حادثه آرزوی بهبودی داریم.
حزب‌الله لبنان ابراز امیدواری کرد، این فاجعه ملی انگیزه‌ای قوی برای تسریع تشکیل دولت شود که راه برون رفت لبنانی‌ها از بحران‌های خطرناک کشور است.
حزب‌الله لبنان افزود، همبستگی لبنانی‌ها و همراهی‌ها و انسجام آنها برای عبور از رنجی که کشورش شاهد است، امری ضروری است.
همچنین نخست‌وزیری لبنان فردا دوشنبه را روز عزای عمومی اعلام کرد.
ارتش لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد، نزدیک ساعت دو بامداد شب گذشته (شنبه شب) یک تانکر سوخت در شهرک التلیل واقع در عکار شمال لبنان منفجر شد و در اثر آن ۲۲ تن کشته و ۷۹ تن زخمی شدند.
ارتش در این بیانیه اعلام کرد، با نظارت دستگاه قضایی تحقیقات را درباره شناسایی دلایل انفجار تانکر سوخت در عکار آغاز کرده است.
میشل عون، رئیس جمهوری لبنان درخواست کرد، شورای عالی دفاع ظهر امروز یکشنبه برای بررسی تبعات این حادثه در کاخ بعبدا یک جلسه فوق العاده برگزار کند.
وی همچنین از دستگاه قضایی خواست برای شناسایی ابهامات درباره این حادثه تحقیق کند.
در خصوص دلیل این انفجار روایت‌های مختلفی وجود دارد، شهروندانی که هنگام مصادره مخازن سوخت توسط ارتش نزدیک آن حضور داشتند می‌گویند صدای تیراندازی شنیدند که موجب وقوع انفجار و آتش سوزی در تانکرهای سوخت شد. آنها متوجه شدند که یک گلوله در یکی از تانکرهای سوخته پیدا شده است.
در روایت دیگر، شاهدان گفتند، یکی از شهروندان سیگاری را نزدیک مخازن سوخت روشن کرد و همین باعث آتش سوزی و انفجار شد.
رسانه‌ها این سناریوها را منتشر کردند اما هنوز ارتش یا گروه‌های امنیتی درباره این انفجار بیانیه‌ای صادر نکرده‌اند.
لبنان در حال حاضر با کمبود شدید سوخت روبروست و در روزهای اخیر تانکرهای سوخت در این کشور ربوده می‌شوند و همین امر باعث شده ارتش اعلام کند که از پمپ بنزین ها و انبارهای سوخت  بازرسی کرده و سوخت‌های احتکار شده را مصادره و بین مردم توزیع خواهد کرد.
حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان دستور داد، زخمی های انفجار شهرک التلیل به خارج از کشور منتقل شوند. در این حادثه ۲۲ تن کشته و بیش از ۷۹ تن زخمی شدند.
محمد خیر، دبیرکل هیئت امدادرسانی لبنان از تمامی انجمن‌ها و سازمان‌های بین‌المللی عامل در لبنان خواست ملزومات پزشکی خود را برای درمان سوختگی‌های درجه دو و سه به بیمارستان عکار و طرابلس بدهند.
وی از ارتباط با ترکیه و تلاش برای برقراری ارتباط با مصر برای انتقال زخمی های اورژانسی به خارج از کشور خبر داد.
اهالی شهرک التلیل هم در واکنش به وقوع این حادثه کامیون‌های موجود در انبار الرمل و البحص را به آتش کشیدند. آنها همچنین یک کامیون را نزدیک منزل صاحب انبار آتش زدند و تهدید کردند منزلش را هم آتش می‌زنند.
ارتش لبنان اطراف محل انفجار حفاظ امنیتی بسته و عملیات جستجوی قربانیان و مفقودین احتمالی توسط ارتش و صلیب سرخ ادامه دارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari